Hgs Bakiye Nasıl sorgulanır?

  • 26 Ekim 2015
  • 1.451 kez görüntülendi.

Hızlı geçiş sistemi üzerinden kaçak geçiş yapılması durumunda cezalı bedelin geçiş ücretinin 11 kat fazla olması bakiyenin sürekli güncel olmasının önemini vurgulamaktadır.Bakiye bilgilerinin düzenli kontrol edilmesi kaçak geçiş oranını düşüreceğinden öncellikle otomatik ödeme talimatı verilemeyen hızlı geçiş sistemi  etiket ve kartlarının bağlı olduğu hesapların bakiyesinin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir.

Hızlı geçiş sistemi bakiye bilgilerinin sorgulanabileceği bir çok kanal bulunmaktadır.Elbette ki her kesin akıllı telefon uygulamalarını aktif olarak kullandığı günümüzde en çok zaman tasarrufu yapacak sorgulama yöntemi hızlı geçiş sisteminin akıllı telefonlar için kullanıma sunduğu hızlı geçiş uygulamalarıdır.Bu uygulamaları birkaç dakika içinde telefonunuza indirdikten sonra bilgileriniz ile sisteme giriş yaparak bakiye bilgilerinizi öğrenmeniz mümkün.İnternet bağlantınızın kullanılabildiği her alanda akıllı telefon uygulamalarından  giriş yaparak bakiyenizi öğrenebilirsiniz.

Hızlı  geçiş sisteminin bağlı bulunduğu hesapların bakiye bilgilerinin sorgulanabileceği bir diğer kanal ise gene internet üzerinden mobil uygulama indirilmese dahi sorgulama yapılma olanağı sunan www.hgsmusteri.ptt.gov.tr adresinde yer alan müşteri hizmetleri menüsüdür.Hızlı geçiş sistemine kayıt olan araç sahibinin  tc kimlik numarası  yada vergi numarası ile beraber hızlı geçiş sistemine ait ürün numarası ile kayıt olabileceği online müşteri hizmetleri menüsünden hızlı geçiş sistemi etiket yada kartınızın bağlı bulunduğu hesabın bakiyesini sorgulamak mümkündür.

Eğer teknoloji ile aranız çok iyi değilse hızlı geçiş sistemine ait özel olarak kullanıma sunulan müşteri hizmetleri çağrı hattı da bakiye bilgilerinin sorgulanabileceği bir diğer kanaldır. 444 17 88 numaralı  hızlı geçiş sistemi müşteri hizmetleri çağrı merkezi numarası üzerinden hızlı geçiş sistemine ait bakiye bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Bu yöntemler dışında zamansal bir sıkıntısı olmayan ve Ptt şubelerine yakın olan kişilerin bakiye bilgilerini Ptt şubelerinde sorgulaması da mümkündür.Ptt şubelerine gittiğinizde gişe numarası aldıktan sonra kimlik bilginiz ve araç ruhsatınızla hızlı geçiş sistemi bakiye bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Hızlı geçiş sistemine ait sorgulamaların bulunduğu bir diğer internet kanalı ise E-devlet olarak bilinen www.turkiye.gov.tr  adresidir. www.turkiye.gov.tr sitesine ilk girişte Ptt şubelerinden alınan şifrenin kullanılması gerekmektedir.Bu işlem dışında aynı zamanda bazı bankaların internet bankacılığı şifreleri ile de giriş yapılabilmektedir.Denizbank , Finansbank,enpara, Garanti Bankası ,İNG Bank,Teb (Türkiye Ekonomi Bankası ), ve Yapıkredi bankalarından herhangi birinde internet bankacılığı üyeliğiniz bulunuyorsa www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak hızlı geçiş sistemi bakiye bilgilerinizi sorgulamanız mümkün olmaktadır.

Bakiye bilgilerinizi özellikle düzenli olarak sorgulayarak geçiş ihlali durumuna girmeksizin hızlı geçiş sistemini kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan HGS başka araçta kullanılabilecek mi? başlıklı makalemizde hgs başka arabada kullanılır mı ve hgs kullanır mı başka kartta hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ