HGS Bakiye Sorgulama 2015

  • 08 Kasım 2015
  • 1.426 kez görüntülendi.

Hızlı geçiş sisteminde bakiyenin düzenli sorgulanması  köprü yada gişelerden acil geçiş yapmanızın  gerekebileceği durumlarda geçiş ihlaline neden olmadan geçişinizi gerçekleştirmenizi sağlayacak bir önlemdir.Bu sorgulamanın yapılması bakiyenin azalması halinde anında müdahale edebilmenize olanak sunar.
Bakiyenin azalması durumunda yüklemenin yapılmaması kaçak geçişe neden olabilir.Bu durum ise 7 gün içinde geçiş ücreti ödenmediğinde cezai bedelin yansıtılarak ücretin tahsil edilmesine ve hakkınızda yasal süreçlerin başlatılmasına neden olacaktır.7 gün geçtikten sonra geçiş ihlali bedellerinin ödenmemesi geçiş ücretinin 11 kat fazla olarak alınmasına neden olur.

Hızlı geçiş sisteminin bakiye sorgulaması birkaç farklı kanal üzerinden yapılabilmektedir.Öncelikle hızlı geçiş sistemini bir bankadan açılmış olsa dahi  hızlı geçiş sisteminin bakiyesi Ptt kurumunun yetki alanında olan bir durumdur.Çünkü hızlı geçiş sistemi karayolları genel müdürlüğü ile ptt’nin anlaşması ile devreye giren bir sistemdir. Ptt bakiye sorgulamaların kısa yoldan sağlanabilmesi için sorgulama ile ilgili sistemleri bir çok kanal üzerinden araç kullanıcılarına sunmaktadır. Hızlı geçiş sistemi müşteri hizmetleri bu sorgulamanın tek bir telefonla gerçekleşebileceği bir kanaldır. 444 17 88 numaralı müşteri hizmetleri hattını arayarak hızlı geçiş sistemi hesabınızda ne kadarlık bakiye olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. 444 11 17 numaralı diğer hızlı geçiş sistemi müşteri hizmetleri numarası ile sadece itiraz , hatalı yansıma , bakiye olduğu halde geçiş ihlali durumu yaşanması gibi durumlarda kullanılan bir numaradır.

İnternet üzerinden  www.hgsmusteri.ptt.gov.tr adresi üzerinden giriş yaparak bakiye sorgulaması yapmanız mümkündür.Sisteme Tc kimlik numarası yada vergi numaranızla ve hızlı geçiş sistemine ait ürün numarası ile kayıt olarak giriş yapmak mümkündür.Hızlı geçiş sistemi olmayan araç kullanıcıları sisteme giriş yapamazlar.

Mobil üzerinden oluşturulan uygulamalar ise bakiyenin kısa yoldan sorgulanabileceği bir diğer kanaldır.Akıllı telefonunuza uygulama merkezinden indireceğiniz HGS sistemi uygulaması ile bakiye sorgulamasını internetin olduğu her yerden yapmanız mümkündür.

Bakiye bilgilerini ayrıca PTT şubelerinden öğrenebilirsiniz.Diğer kanallara göre biraz daha fazla zaman alacak bu işlem için Ptt şubelerine giderek ilgili gişeden ürün numaranız ve Tc bilgilerinizle bakiyenizi öğrenmeniz mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Hgs kaçak geçme cezası nedir? başlıklı makalemizde hgs 11 kat ceza, hgs 7 gün ve hgs kaçak geçtim hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ