HGS başka araçta kullanılabilecek mi?

  • 03 Kasım 2015
  • 2.968 kez görüntülendi.

Hızlı geçiş sistemine dahil olmak için gereken evraklar bireysel araç kullancılarında araç ruhsatı ve kimliktir.Bu iki evrağın istenilmesinin sebebi hızlı geçiş sistemi kartının bağlı bulunduğu hesabın tekil olarak açılmasıdır.Bir hesaba bir adet araç bağlı olduğu için bir hızlı geçiş sistemi sadece bir araçta kullanılabilmektedir.

Kurumsal firmalara ait araçlarda da tanımlama yapılan hesaplar her araç için bir adet olmak üzere açılmaktadır.Başvuru esnasında her araca ait ruhsat bilgileri PTT tarafından istenilmektedir.Bu araçların her biri için ayrı hesap tanımlanarak bu hesaplara bağlı kart ve etiket teslimi gerçekleştirilir. Bu kart ve etiketler kurumsal araçlar birden fazla sayıda ise har araca ayrı ayrı montelenerek kullanılmalıdır.Aksi takdirde geçişleriniz geçersiz sayılacaktır.

Hızlı geçiş sistemine dahil olan araca tanımlanan kart ve etiketler bir başka araçta kullanılmamaktadır.

Araç satışlarında ise araçta bulunan hızlı geçiş sisteminin devir mümkün olmadığından ve başkasına ait bir araçta tanımlı olan hesap kullanılamayacağından eski araç sahibinin hızlı geçiş sistemi etiketini aracın camından sökmesi ve PTT şubesine giderek hızlı geçiş sistemi kartını iptal ettirmesi gerekmektedir.Eğer kendisine ait bir başka araçta hızlı geçiş sistemi kullanılacaksa bu yeni araç için ruhsat ve kimlik belgeleri ile yeni başvuru yapılması zorunludur.Eski kartın diğer araca devri yada bu araçta kullanılmaya devam edilmesi sistem kurallarına göre kabul edilmeyen bir davranıştır.

Kısaca alınan hızlı geçiş sistemi kartı sadece bir araca ve bu aracın sahibine ( kurumsallarda temsil belgesi bulunan yetkili kişiye ) aittir ve başka bir araçta kullanılması yasaktır.

 

 

Bir önceki yazımız olan HGS'niz yoksa kaçak geçin! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ