HGS Borcu Nereye ve Nasıl Ödenir?

  • 13 Ekim 2015
  • 1.863 kez görüntülendi.

Ülkemizde birçok araba kullanıcısı var. Dolayısıyla bu kullanıcıların sayısının fazla olmasının ve daha da artacağının hesaba katılmasıyla trafik sorununun giderek artması muhtemel bir durumdur. İşte bu trafiğin bu denli karmaşık hale gelmemesi ve trafik şartlarının yeni dönemlere hazırlıklı olması adına devamlı olarak yeni çareler aranmaktadır. Bu çarelerin devamlı değişiyor olması, birçok insanın kafasını karıştırırken ;  bu yeniliklerin birçoğu da beklenen etkiyi ve rahatlığı yaratamamıştır.

Hgs Kart ve Etiket Ücreti Nedir?

İşte bu yeniliklerden bir tanesi de Hızlı Geçiş Sistemi adı verilen HGS’dir. Eylül 2012’de kullanıma başlanan bu sistem, boğaz köprüsü ve otoyol geçişlerinde yapılan bir ücretlendirme sistemidir. Türkiye de köprü ve otoyollarda araçlar beş sınıf üzerinden ücretlendirilmektedir. HGS etiket ücreti  5, kart ücreti ise 15 TL’dir.

 

İşte bu yöntemde ön ödemeli bir sistem uygulanmaktadır. Bu ödemeler daha sonra farklı yollarla ödenebilmektedir.İşte bu yazıda sizlere HGS borcunuzu ya da cezanızı nasıl öğrenebileceğinizi ve ödeyebileceğinizi anlatmak istiyoruz.

Bu uygulamanın diğer uygulamalardan farkı kaçak geçişlerde belirlenen ücret bedeli 7 gün içinde HGS bakiyesine yüklediğinde sadece geçiş bedeli tahsil edilmektedir. Eğer bu süreyi aştıktan sonra yükleme yapılmış ise belirlenen bedelin 10 katı tutarında ceza belirlenmektedir. Yani yine de insaflı sayılabilecek bir önlem alınmaktadır.

Peki bu borcunuzu ya da cezanızı nereye ödeyeceksiniz?

Bunun için kapı kapı dolaşmanıza hiç ama hiç gerek kalmadı. Artık en yakın banka ya da PTT şubelerine ödeme yapabiliyorsunuz. TC kimlik numaranız, ehliyetiniz ve ruhsatınız gibi önemli bilgi ve belgeleri kullanarak bu ödemeyi yapabiliyorsunuz. Miktar sorgulaması için de yine aynı mecralara başvurmanız yeterli olacaktır.

Kazasız ve mutlu şekilde yolculuk yapacağınız günler dileriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ