HGS Etiketi/Kartı Ne Kadar, Kaç TL, Nereden Alınır?

  • 26 Ekim 2015
  • 41.380 kez görüntülendi.

Hızlı geçiş sistemi etiketi PTT şubelerinden elde edilebilmektedir.Ancak etiketlerin tek alınacağı kurum Ptt değildir.Etiket ve kartları ptt  dışında benzincilerden , bankalardan  ve bazı özel kurumlardan  almanız mümkündür.Bu kurumlardan alımlarda etiket ve kart fiyatlarında değişiklik olabilir.Bazı kurumlar kendi ürünlerinin tercihine istinaden etiket ve kartları bedavaya verebilirken bazı kurumlar ise Ptt’nin fiyatlarından daha düşük yada daha yüksek fiyatlara etiket ve kart satışı yapabilmektedir.

Ptt şubelerinde hızlı geçiş sistemi kartlarının ücreti 15 TL hızlı geçiş etiketlerinin ücreti ise 5 TL’den fiyatlandırılmıştır.Bu fiyat optimal bir rakam olur diğer kurumların bu fiyata bağlı bulunma zorunluluğu yoktur.

Bankalar hızlı geçiş sistemi başvurularını alabildikleri gibi , bu başvurulara ait hesap açma işlemlerini de yapabilmektedirler. Bankalar müşteri çekmek yada mevcut müşterilerini başka ürünlerini kullanmaya yönlendirmek için hızlı geçiş sistemi etiket ve kartlarını bedavaya verebilmektedirler. Bedava verme işlemi için otomatik ödeme talimatı vererek hızlı geçiş sistemine otomatik bakiye yüklenmesini zorunlu tutabilen bankalar bu hizmet karşılığında etiket ve kartları ücretsiz temin etmektedir.Bu uygulamayı belli kampanya dönemlerine özel tutan bankalarda bulunmaktadır.Bu kampanya süreçlerinden sonra etiket ve kartlar bankalar göre ücret farklılığı göstermektedir.İş bankası HGS etiketi için 10 TL ücret talep ederken , Kuveyt Turk kampanyalardan bağımsız ücretsiz olarak etiketleri sunmaktadır.  Albara Türk’te PTT anlaşmalı firması olarak hızlı geçiş etiketlerini ücretsiz olarak  sunmaktadır.

Bankalar dışında benzin istasyonları da hızlı geçiş sistemi etiketlerini  kullanıcılarına sunmaktadır. Shell istasyonlarında 6 TL’den ücretlendirilen hızlı geçiş sistemi etiketleri kampanyalara göre farklı benzin istasyonlarında da satılabilmektedir.

Diğer özel firmalar kapsamında ise Avea iletişim merkezinlerinde HGS başvuruları yapılarak etiket temin edilebilmektedir. Kampanya dönemine özel olarak sunulan bu uygulamada etiket ücreti 6 TL’den ücretlendirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan HGS başka araçta kullanılabilecek mi? başlıklı makalemizde hgs başka arabada kullanılır mı ve hgs kullanır mı başka kartta hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Caner baykuş dedi ki:

    Hgs etiketi aldık diyelim 10 tl de yükledik ama araç benim değil tek sefer kullancam plaka olmasa olurmu sadece geçiş ücreti odesek

BİR YORUM YAZ