HGS Etiketine Kartına Nasıl Para/Bakiye Yüklenecek?

  • 05 Kasım 2015
  • 2.088 kez görüntülendi.

Hızlı geçiş sistemine başvuru yaptıktan ve zorunlu olan ilk yüklemeyi yaptıktan sonra kullanıcılar etiketleri ile köprü ve gişelerden geçiş yapabilmektedir.Ücretler ise bu etiketlerin tanımlı olduğu hesaplardan düşürülerek tahsil edilir.Başvuru sırasında araç sahibinin adına açılan bu hesaplarda bakiye bittikçe yüklenmesi yüksek önem taşımaktadır.Hızlı geçiş sistemi ön ödemeli bir sistem olduğu için geçiş sırasında gereken bakiyenin hesapta bulunmaması geçiş ihlali durumuna neden olacağından ödemenin geçiş ihlalini takip eden 7 gün içinde yapılmaması halinde cezalı bedel yansıtılarak ysal süreçler başlatılacaktır. Cezalı bedel ise geçiş ücretinin 11 katı olduğundan etiketlere bağlı hesapların güncel olması yüksek önemdedir.

Hızlı geçiş sisteminden sürekli yararlanan kişiler için bu bakiyeleri güncel ve gerekli meblağı barındıracak şekilde tutmak fazla sorun teşkil etmezken özellikle hızlı geçiş sistemini daha seyrek kullanan ve ne zaman kullanacağı belli olmayan kişilerin bakiyelerini sürekli güncel tutması her zaman mümkün olmakaktadır.Gişe yaklaşıldığında  etiketin bağlı olduğu hesapta bakiyenin bulunmadığının hatırlanması ise istenmeden geçiş ihlali durumuna neden olabilmekte , iş yoğunluğu ve hayat koşuşturması sırasında bu durum unutularak cezalı bedel yansıma durumu oluşabilmektedir.

Bu durumları engellemek için güncel olarak para ve bakiye yüklenmesi gerekir.Peki ama hızlı geçiş sistemine ne şekilde para yüklenebilmektedir?

Hızlı geçiş sistemine başvuru yapılan yer hızlı geçiş sistemine yapılacak yeni bakiye yüklemelerini etkileyen bir özelliktir. PTT şubelerinden veya PTT anlaşmalı kurumlardan hızlı geçiş sistemi başvurusu yapıldıysa hızlı geçiş sistemi yüklemeleri gene PTT üzerinden gerçekleştirilmektedir.Herhangi bir PTT şubesinden doğrudan gidip yükleme yapabileceğiniz gibi hızlı geçiş sistemi için özel olarak PTTavm.com sitesi üzerinden açılan ödeme modülü üzerinden de yüklemeler yapılabilmektedir.

Eğer hızlı geçiş sistemine bankalar üzerinden başvuru yapıldıysa Ptt şubelerinden ödeme yapılması mümkündür.İnternet üzerinden yapılan yükleme işlemi bankalardan temin edilen hızlı geçiş sistemleri için yapılamadığından eğer PTT şubelerinden vakit kaybı yaşamak istemiyorsanız temin ettiğiniz bankanın kredi kartı yada kredili mevduat hesabı üzerinden otomatik ödeme talimatı vermeniz gerekmektedir.

Bankalar dışında benzinci şubelerinde yada Ptt anlaşmalı Avea iletişim merkezlerinden alınan hızlı geçiş sistemi etiketleri içinse yine Ptt şubelerinden yada Pttavm.com sitesi üzerinden online yükleme modülünden karta bakiye yüklenmesi yapılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan HGS’de Az Ne Kadar Yüklemek Zorunlu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ