HGS Geçiş İhlali Cezası Sorgulama

  • 26 Ekim 2015
  • 1.722 kez görüntülendi.

Hızlı geçiş sisteminde sistemin bağlı olduğu hesapta bakiye bulunmaması durumunda gişe ve köprülerden geçiş yapılması geçiş ihlali durumu oluşturmaktadır.Geçiş ihlali durumu  sistemde cezai bedelle karşılaşılmasına neden olabileceğinden hızlı geçiş sisteminin bağlı olduğu bakiyenin sıklıkla kontrol edilmesi önemlidir.

Geçiş ihlali durumları sadece etiketin bağlı olduğu hesapta bakiye bulunmaması halinde gerçekleşmemektedir. Etiketin bozulması , teknik sebeplerden bozulması , camda bulunan metalik yansımalar , filmli cam kullanımı gibi nedenler kartın geçiş esnasında okunmaması durumu oluşabilir.Bu nedenle etiketin bağlı olduğu hesapta yeterli bakiye bulunsa dahi geçiş ihlali durumlarının belli zamanlarda sorgulanması önem taşımaktadır.

Geçiş ihlali oluştuğu takdirde hızlı geçiş sistemi ödeme için 7 günlük süre tanımlamaktadır.Bu 7 gün içinde geçiş ücretinin  ödenmesi halinde herhangi bir cezai bedel tahsili gerçekleşmez.Ancak 7 günlük sürecin geçirilmesi halinde geçiş ücretinin 11 katı kadar cezai bedel yansıtılarak yasal tebligat gönderme süreçler başlamaktadır.Bu süreçlerde ödeme yapmak kullanıcıları maddi külfete soktuğundan geçiş ihlali sorgulama işleminin önemi bir kez daha vurgulanmalıdır.

Hızlı geçiş sisteminde geçiş ihlali sorgulama işlemleri hızlı geçiş sistemi müşteri hizmetleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. 444 17 88 numaralı hızlı geçiş sistemi müşteri hizmetlerini arayarak plaka bilgilerinizle geçiş ihlal durumunu öğrenmeniz mümkündür.Ayrıca www.hgsmusteri.ptt.gov.tr adresinde bulunan geçiş ihlali sorgulama alanından da geçiş ihlaliniz olup olmadığı bilgisine ulaşmanız mümkündür.

Geçiş ihlali sorgulamanızı mobil üzerinden de yapabilmeniz mümkündür.Akıllı telefon uygulaması olarak indirebileceğiniz hızlı geçiş sistemi müşteri hizmetleri uygulaması bu yönde yapacağınız sorgulamaları zamandan tasarruf sağlayarak gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. Ayırca e devlet sitesine Tc kimlik bilgilerinizle giriş yaparak herhangi bir geçiş ihlaliniz olmadığı bilgisini öğrenebilirsiniz.

Bu yollar ile yapacağını düzenli sorgulamak cezai bedel yansıması olmaksızın geçiş ihlali olsa dahi en kısa zamanda ödeme yapmanızı sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan HGS Kartına İlk Alımda En Az Yüklenmesi Gereken Ücretler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ