HGS Kartı/Etiketi Almak İçin Gerekli Belgeler

  • 12 Kasım 2015
  • 14.017 kez görüntülendi.

Hızlı geçiş sistemi etiketine sahip olarak gişe ve köprülerden zaman kaybetmeden ve trafiğe takılmadan geçmek mümkün.Araç sahiplerinin hepsinin kullanabileceği hızlı geçiş sistemi etiketleri araç camına takılarak gişe ve köprülerde bulunan radyo frekans dalgaları ile kartları algılayan  bir sistem tarafından okunarak çalışan bir mekanizmaya sahiptir.Etiket okunduğunda etiketin bağlı bulunduğu ön ödemeli hızlı geçiş sistemi hesabından geçiş ücreti düşer ve ücretlendirme alınır.

Hızlı geçiş sistemi başvurularının ana merkezi Ptt’dir.Ancak bankalar yada Ptt ile anlaşma yapan özel firmalar üzerinden de başvuru işlemleri yapılabilmektedir. Başvuru işlemleri farklı kurumlar üzerinden alınabilse dahi hızlı geçiş sistemi başvurularında gereken evraklar kurumlara göre farklılık göstermemektedir.Ancak aracın bireysel bir şahsa ait olması , kurumsal bir firmaya ait olması yada kiralanmış olmasına göre evraklar değişiklik göstermektedir.

 

Bireysel araç sahiplerinin başvuru sırasında bulundurması gereken evraklar sadece araçlarına ait ruhsat ve kimlik bilgisidir.Bu belgeler dışında etiket ücreti ( etiketin alındığı kuruma göre farklılaşabilir) ve ilk başvuruda yapılması gereken zorunlu bakiye ödemesi başvuru esnasında bireysel başvuru sahiplerinden alınmaktadır.

Kurumsal araçlarda ise başvuru evrakları için kurumsal firmanın sahibinin bulunması zorunlu değildir..Özellikle filo araçlarda firmalar oldukça büyük olduğundan firma sahibinin gelmesi ve etiket işlemleri ile ilgilenmesi zor olabileceğinden firma yetkilisi bir çalışan tarafından hızlı geçiş sistemi işlemleri yapılabilir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için firmadan alınan yetkilendirme belgesi , araç ruhsatları ve kimlik belgesi ile  başvuru yapması yeterlidir.Her araç için ayrı hızlı geçiş sistemi etiketi alması gerekmektedir.

Kiralanan araçlarda ise kiralama işlemini yapan kişinin durumuna bakılmalıdır.Eğer kiralama işlemi yapan bireysel bir şahıssa istenilen evraklar bireysel araç sahiplerinden istenildiği gibi daha az sayıdadır.Araç ruhsatı ve kimlikle beraber aracın kiralandığını gösteren kiralama belgesi ile hızlı geçiş sistemi başvurusu gerçekleştirilebilir.

Eğer araç kiralama kurumsal firma tarafından yapılıyorsa başvuruyu yapacak kişinin adına çıkmış olan temsil belgesi , kimlik  , araç ruhsatı ve kiralama belgesi ile başvuru işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan PTT HGS Kart nedir? başlıklı makalemizde hgs ptt kart ve ptt kart hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ