HGS Kartına İlk Alımda En Az Yüklenmesi Gereken Ücretler

  • 06 Kasım 2015
  • 4.182 kez görüntülendi.

Hızlı geçiş sistemi başvurusu sırasında hızlı geçiş sistemi etiketleri için Ptt şubelerinden ücret alınmaktadır.Bu ücretler hızlı geçiş sisteminin temin edildiği diğer kurumlardan alınmayabilir yada ücreti farklılaşabilir.Özellikle bankalar müşterilerine ayrıcalık yaratmak yada kendi bankalarının tercih edilmesini sağlamak için belirli kampanya dönemlerinde hızlı geçiş etiketlerinin  ücretsiz verilmesini sağlayabilirler ancak hızlı geçiş sistemi başvurularında yüklenmesi gereken minimum tutar net bir şekilde karayolları genel müdürlüğü tarafından belirlendiği için bu ücretlerde değiştirmek gibi bir opsiyon bulunmamaktadır.

Hızlı geçiş sistenine ilk geçişte yüklenmesi gereken zorunlu meblağlar süreç içinde değişen miktarlardadır.Hızlı geçiş sistemine ilk geçiş yapıldığında daha yüksek olan bu ücretler ücretlerin yüksekliği nedeniyle geçiş sonrasında hemen düşürülerek uygulanmaya başlanmıştır.Ücretler araç akslarında ki mesafe  ve aks dingil sayısına göre değişiklik gösterir.Araçların hangi sınıf araç olduğu bu bilgiler dahilinde belirlenerek bu araçların zorunlu ilk yükleme miktarları daha az yada daha çok olabilir.

Fiyatlandırmalardan önce fiyatlandırmaların arasında ki farkları belirleyen araç sınıflandırmalarına hakim olmak gerekir.Bu sınıflandırmalar karayolları müdürlüğü tarafından belirlenen yönetmeliklere göre oluşturulmuş olup köprü ve gişe geçişlerinde alınan %20 indirimli hızlı geçiş sistemi ücretleride bu sınıflara göre değişmektedir. Ayrıca hızlı geçiş sistemi etiketleri gene bu sınıflara göre farklılaşmaktadır.

Aks yani dingil arasında ki mesafe 3,2 metre ve daha az olan araçlar karayolları yönetmeliğine göre 1. Sınıf araç olarak nitelendirilmektedir.Binek araçlar , motorsikletler ,minibüs, kamyonet arazı aracı gibi küçük araçlar bu sınıfa dahildir.

Hgs için gerekli evraklar için tıklayın

Aks arasında ki mesafe 3,2 metreden daha fazla olan araçlar ise 2. Sınıf araç olarak nitelendirilir.1 sınıfa mensup olan araçlardan daha uzun olan minibüs , kamyonet yada otobüsler bu sınıfa dahil araçlardır.

Aks  sayısı 3 olan araçlar ise 3. Sınıf araç olarak değerlendirilmektedir.3 aksa sahip otobüsler , tırlar yada uzun araçlar bu sınıfa mensup araçlardandır.

Aksa sayısı 4 yada 5 olan araçlar ise 4. Sınıf araç olarak kabul edilirler. Uzun kamyonlar , tırlar bu sınıfa girmektedir.

6 ve üstü aksa sayısına sahip araçlar ise 5. Sınıf araç kategorisine dahildir. Tır , kamyon , treyler tipi araçlar bu sınıfa mensuptur.Bu sınıflara göre köprü ve gişe ücretlendirmeleri de 1. Sınıftan 5. Sınıfa doğru artış gösterir.

  1. Sınıf olan araçlarda etiketin bağlı bulunduğu hesaba başvuru sırasında zorunlu olan ilk yükleme miktarı 30 TL’dir
  2. Sınıf araçlarda ise en az yükleme tutarı 37,5 TL olarak belirlenmiştir.
  3. Sınıf araçların dahil olduğu kategoriye mensup olan araç sahiplerinin ilk hızlı geçiş sistemi bakiye miktarı 53 TL’dir
  4. Sınıf araçlarda 67,5 TL
  5. Sınıf araçlarda ise 81,5 TL en az yükleme miktarı bulunmaktadır.

 

Hangi kurumdan alınırsa alınsın bu yükleme miktarları değiştirilemediğinde bu meblağlarda ki yükleme ilk hızlı geçiş sistemi başvurusuna araç sahibinden tahsil edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan HGS Etiketine Kartına Nasıl Para/Bakiye Yüklenecek? başlıklı makalemizde hgs bakiye, ptt hgs bakiye yükleme ve PTTavm.com hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ