HGS Nedir, HGS Kartı Nereden Alınır?

  • 26 Ekim 2015
  • 3.404 kez görüntülendi.

Hgs yani hızlı geçiş sistemi köprü ve gişe geçişlerinde zaman kaybını önlemek üzere tasarlanan ve bu bölgelerde trafik oluşmasının önüne geçen bir sistemdir.Araçlara takılan etiket ve kartlar ,  gişe ve köprülere yerleştirilen radyo frekans sistemleri eşleşerek kartın veya etiketin tanımlı olduğu  hesaptan geçiş ücreti tahsilatı gerçekleşir.Hesaplar hızlı geçiş sistemi etiket sisteminin temin edildiği PTT’ye bağlı hesaplardan olabileceği gibi , hızlı geçiş sistemi etiketi bankalardan temin edildiyse temin edilen bankaya ait olan bir bir hesapta olabilir.Ayrıca Shell benzincilerinin şubelerinden yada PTT şubelerinden düzenli bakiye yüklemesi de manuel olarak yapılabilmektedir.  

Hızlı geçiş sistemi ön ödemeli bir geçiş sistemidir.Yani etiketin bağlı olduğu hesapta  geçişten önce bir meblağ bulunması zorunludur.Bu meblağın hesapta bulunmaması geçişte ücret alınmasını engeller ve bu durum geçiş ihlali olarak adlandırırlır.Hızlı geçiş sistemi etiketlerine bağlı hesapların bu nedenle düzenli kontrol edilmesi ya da PTT üzerinden veya bankalardan  otomatik ödeme talimatının verilmesi gerekmektedir.Geçiş ihlali durumunda kalınması halinde hızlı geçiş sisteminde doğrudan cezalı bir bedel yansıtılması olmamaktadır.Herhangi bir unutma durumunda kullanıcıların zor durumda kalmaması için 7 günlük bir ödeme dönemi bulunmaktadır.Bu dönemde bakiye yüklemesi yapıldığında geçiş ücreti hesaptan düşülecektir.Ancak 7 günlük bu süreç geçtiğinde geçiş ihlal bedelinin ödenmemesi halinde  tebligat süreci başlatılarak 11 katlık cezai bedel yansıtılacaktır. Bu nedenle geçiş ihlaline düşmemek açısından hesapların güncel tutulması önemlidir.

Hızlı geçiş sistemi ücretlendirmesi karayolları genel müdürlüğünün ücretlendirme tarifesine göre yapılmaktadır.Her köprü ve gişeler için faklı ücretlendirmeler olacağı için geçiş ücretinin net bir rakamı bulunmaz.Ancak hızlı geçiş sisteminde geçiş ücreti %20 indirimli olarak tahsil edilmektedir.Bu nedenle hızlı geçiş sistemi kullanımı sürücüler ve araç sahipleri için ayrıca avantajlıdır.

Hızlı geçiş sistemi kartlarının ana temin kurumu PTT olsa dahi başka kanallardan da temin edilmesi mümkündür.Bankalar hızlı geçiş sistemi etiket ve kartlarının teminini ve satışını gerçekleştiren kurumlardan bir diğerdir.Bu işlemlerde hızlı geçiş sisteminin bağlı olduğu hesap banka tarafından tanımlanır ve etiket araca yapıştırılarak kullanılabilir.Ptt ile anlaşmalı bankalardan etiket temin edildiğinde ise hesap gene Ptt üzerinden açılmaktadır.

Hızlı geçiş sistemi etiketlerinin temin edileceği diğer bir kurum ise benzinci şubeleridir.Bu şubeler üzerinden alınan hızlı geçiş sistemi etiketler gene Ptt üzerinden açılan hesaplar ile ilişkilendirilerek kullanılmaktadır.

Son dönemde Avea firmasının Ptt firması ile yaptığı anlaşmaya istinaden Avea iletişim merkezlerinden de hızlı geçiş sistemi etiketleri temin edilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan HGS başka araçta kullanılabilecek mi? başlıklı makalemizde hgs başka arabada kullanılır mı ve hgs kullanır mı başka kartta hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ