HGS nereden nasıl alınır?

  • 22 Ekim 2015
  • 1.971 kez görüntülendi.

 

Kartlı geçiş sisteminin artık kullanılmaması ile beraber hızlı geçiş sistemine geçilmesi özellikle yeni araç sahibi olan kişilerin hızlı geçiş sistemi kart tanıma sistemlerini nasıl alacağı ,kartı nasıl kullanacağı , bakiyeyi nasıl yükleyeceği gibi sorulara neden olmaktadır.Hızlı geçiş sistemi sıra beklemeden , araç ilerleyişini kesintiye uğratmadan araca monte edilen kart yada etiketin radyo frekans kart tanıma sistemleri tarafından algılanarak ücretin alınmasını sağlayan bir sistemdir.Hızlı geçiş sisteminden yararlanmak için öncelikle başvuru yapılarak hızlı geçiş sistemi için gerekli olan kart yada etiketi ve kartın bağlı olduğu hesabı oluşturmak gerekiyor.

Hızlı geçiş sisteminin asıl yetkili kurumu PTT’dir.HGS sistemine başvuruyu yapabilmek için bireysel müşterilerin kimlik ve araç ruhsatı ile PTT’ye gitmeleri yeterli olmaktadır.PTT sizin adınıza kartın tanımlı olduğu bir hesap oluşturacak ve tercihinize göre hızlı geçiş sistemi kart yada etiketini teslim edecektir.Kurumsal müşterilerde ise bireysel bir şahıs ismi yer almadığından araç ruhsatı ve şirkket yetki belgesi ile şirket çalışanlarından birinin başvuru yapması yeterli olmaktadır.Hızlı geçiş sistemi başvurusunda kart yada etiket için PTT başvuru sahibinden ücret tahsil etmektedir. Etiket için 5 TL olan ücret kart için 15 TL olarak belirlenmiştir.

Banklardan HGS’ye Başvuru Yapmak

Hızlı geçiş sistemi için asıl yetkili kurum PTT olsa dahi bankaların müşterileri için yaptıkları kolaylıklar arasında hızlı geçiş sistemi başvurularını almak ve kart yada etiket teslimini yapmakta yer almaktadır.Bankaya yapılan başvurularda istenilen evraklarda değişiklik olmamaktadır.Bankalar PTT’ye göre daha avantajlı olabilmektedir.Belli kampanya dönemlerinde yada otomatik ödeme talimatı vermeniz söz ile HGS kart yada etiketi ücretsiz olarak almanız mümkün olduğundan günümüzde bir çok hızlı geçiş sistemi kullanıcısı hızlı geçiş sistemi etiket yada kartlarını bankalardan almayı tercih etmektedir.

Diğer HGS Başvuru Kanalları

Hızlı geçiş başvuruları ve kart yada etiket temini PTT yada bankalar dışında bazı kurumlar aracılığı ile de yapılabilmektedir. Avea’nın PTT ile yapılan anlaşması sonucunda Avea iletişim merkezlerinden hızlı geçiş sistemi başvuruları yapılabilmektedir.Bu başvuru işlemleri PTT ile aynı ücrete sahiptir.

Araç sahiplerinin en çok uğrak yerlerinin benzinciler olduğu düşünüldüğünde HGS sistem başvurularının en kolay olarak yapılacağı yerlerden biri benzincilerdir.Shell ve Opet firmalarına ait benzin istasyonlarından HGS başvurusu yapıp 6 TL ücret karşılığında etiketleri 16 TL ücret karşılığında da kartları almak mümkün olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan HGS için gerekli olan evraklar başlıklı makalemizde bireysel hgs belgeleri, hgs evrakları ve hgs için gerekli belgeler hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ