HGS ücretleri ne kadar?

  • 24 Ekim 2015
  • 1.906 kez görüntülendi.

Hızlı geçiş sistemlerine geçiş sürecinde çeşitli uygulamalar devreye alınmış ve sonrasında bu uygulamalar sonlandırılmıştır.Alırken alınan ücret , kullanım sırasında olması gereken en az bakiye , ilk alımda bir miktar bakiye yüklenmesi gibi kurallar zaman içinde hızlı geçiş sisteminin yaygınlaşması ve doğru kullanılması ile beraber kaldırılmıştır.Hızlı geçiş sistemlerinde ayrıca otoyollarda gerçekleşen ücretlendirmeler ise güncel olarak değişiklik gösteren ücretlerdendir.

Günümüzde hızlı geçiş sistemine geçişin çok fazla  bir maliyeti yoktur.Ayrıca otoyol gişelerinde %20 indirim sağladığı için önce ki sistemlere göre daha ekonomik geçiş yapabilirsiniz.Köprü geçiş ücretleri otoyola göre farklılaştığı için karayolları genel müdürlüğü tarafından belirlenen otoyol ve köprü geçiş ücretleri üzerinden %20’lik indirim her geçişte bakiyenize yansımaktadır.

Hızlı geçiş sistemine ilk geçildiğinde karta bağlı bulunan hesapta en az 30 TL meblağ bulunması zorunlu ile hızlı geçiş sisteminin ilk geçiş zamanında bu zorunluluk kaldırıldı. Özellikle geçiş ihlallerinde 7 günlük süreç içinde ödeme yapılmazsa cezai bedelin yansıması bu zorunluluğu ortadan kaldırdı.Çünkü hızlı geçiş sistemi kullanıcıları bakiye bulunmasa dahi 11 kat olarak yansıyan cezayı ödememek için 7 gün içinde bu geçiş ücretlerini %20 indirim olmadan ödemeyi alışkanlık halibe getirdiler.

Hızlı geçiş sistemine ilk başvuruda etiket için 5 kart için 15 TL olmak üzere bir ücretlendirme alınmaktadır.Bu ücretlendirme size teslim edilen geçiş ekipmanlarının maliyeti olarak alındığı için hızlı geçiş sistemine geçmenin ücreti oldukça ekonomiktir.Özellikle kartlı geçiş sistemi ve otomatik geçiş sistemi aparatlarında yüksek meblağlı ücretler alındığı için hızlı geçiş sisteminin bu denli uygun fiyatlı olması kullanıcı sayısında da artış yaşanmasını sağladı.

Gene hızlı geçiş sistemine geçiş sürecince ilk alımda 30TL’lik zorunlu bakiye yüklemesi bulunuyorken  şuanda ilk alımda dahi zorunlu bakiye yüklemesi bulunmadığından kart ve etiket ücretini ödeyerek  kolaylıkla hızlı geçiş sisteminden yararlanmaya başlamanız mümkün.Ancak kullanım sırasında bakiyenin bulunmaması durumunda geçiş ihlali durumu yaşandığı için karta düzenli olarak bakiye yüklemeniz yada bankalar üzerinden otomatik ödeme talimatı vermeniz olası cezai durumları yaşamanızı önleyecektir.

Bir önceki yazımız olan HGS'de 30 lira şartı var mı? başlıklı makalemizde hgs 30 tl ve hgs kac para yüklenir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ