HGS’de Az Ne Kadar Yüklemek Zorunlu

  • 04 Kasım 2015
  • 1.687 kez görüntülendi.

Hızlı geçiş sistemine ilk geçişte geçerli olan  kuralları hızlı geçiş sisteminin tamamen kullanıma başlanması ile beraber revize edilerek kullanıma sunulmuştur.Bu kuralların revize edilmesinin nedeni hep kamuoyundan gelen tepkiler hem de kullanım sürecinin başlaması sonrasında kurallara uyumun beklenenin üzerinde olması olarak belirtilmiştir. Revize işleminin en başında hızlı geçiş sisteminde etiketlerin bağlı olduğu hesaplarda bulunması gereken en az tutar kuralıdır.Bu kural hızlı geçiş sistemi etiketlerinin bağlı olduğu hesaplar belli bir limitin altında düşünce geçiş ihlali durumunun oluşması idi.Bu kurala göre 45 TL’nin altında düşünce sistemden uyarı bilgilendirmesi iletilecekti 30 TL’nin altına düştüğünde ise kara listeye giren sürücülerden ödeme alınmayacaktı.Bu uygulamanın seyahat özgürlüğünü kısıtlaması nedeniyle gelen tepkiler sonucunda hızlı geçiş sisteminin ilk sürecinde kaldırılması sağlandı.

 

Bu kuralın değişmesi ile beraber hızlı geçiş sistemine ilk girişte ödenmesi gereken zorunlu miktarlarda da indirime gidildi.Bu zorunluluk ilk alımdan sonra hızlı geçiş sisteminin aktif edilmesi için gereken bir ücret olup , ilk kullanım süreçlerini karşılayabilecek bir meblağa sahipti.İlk süreçte 1. Sınıf araçlar için 60 TL olarak belirlenen bu ücret revize sürecinde yenilenerek yarı yarıya azaltılarak 1.sınıf araçlarda 30 TL olarak belirlendi.Günümüzde hızlı geçiş sistemine geçiş yapacak araç sahiplerinin hızlı geçiş etiket ücretinin aynı sıra başvuruda açılan hesap için  30 TL  ödemeleri zorunlu olarak uygulanmaya devam etmektedir.

Araç sınıflarına göre farklılık gösteren bu zorunlu ücretlendirmeler aks aralığı mesafesine  ve aks sayısına göre değişmektedir.Bu kurala göre

  1. Sınıf araçlar aks aralığı 3,20 metre ve daha az mesafeye sahip araçlar olup zorunlu ilk yükleme miktarı 30 TL
  2. Sınıf araçlar aks aralığı 3,20 metre ve daha fazla mesafeye sahip araçlar olup zorunlu ilk yükleme miktarı 37,5 TL
  3. Sınıf araçlar aks sayısı 3 olan  araçlar olup zorunlu ilk yükleme miktarı 53 TL
  4. Sınıf araçlar aks sayısı 4 ve 5 olan  araçlar olup zorunlu ilk yükleme miktarı 67,5 TL
  5. Sınıf araçlar aks sayısı 6 ve üstü olan  araçlar olup zorunlu ilk yükleme miktarı 81,5 TL

Olarak belirlenmiştir.Kural değişikliğinde önce bu tutarların 2 katı tutarında ücretler geçerli olup revize sonrası indirim gerçekleşmiştir. Aks dingil sayısına göre hızlı geçiş ilk yükleme ücreti ve etiket sınıfı belirlense bile geçiş esnasında aks sayısı aks kaldırılarak değiştirildiği takdirde köprü ve gişe ücretlendirmeleri akıllı sistem sayesinde o anda ki aks sayısı baz alınarak gerçekleşecektir.

Bir önceki yazımız olan HGS başka araçta kullanılabilecek mi? başlıklı makalemizde hgs başka arabada kullanılır mı ve hgs kullanır mı başka kartta hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ