HGS’niz yoksa kaçak geçin!

  • 02 Kasım 2015
  • 2.667 kez görüntülendi.

Hızlı geçiş sisteminin geçiş ihlallerinde doğrudan cezalı ödemenin devreye girmemesi kaçak geçişin önünü açıyor gibi görünse dahi aslında farkında olmadan geçiş ihlali yapılması durumlarında vatandaşın zor duruma düşmesini engellemek adına uygulanan bir prosedürdür. Özellikle artık gişe ve köprülerde duraklama olmadan geçiş yapılabiliyor olması nedeniyle ödeme yapılmadan geçilmesi durumu zaman zaman yaşanabileceği için kullanıcılara doğrudan cezalı bir bedel yansıtmak oldukça zorlayıcı bir durumlara neden olabileceğinden bu yönde bir uygulama yapılmıştır.

Hızlı geçiş sisteminde ayrıca zaman zaman teknik okumama sorunlarının da olabileceği ön görülerek bu 7 günlük cezai bedel yansıma süreç önlemi alınmıştır.Hızlı geçiş sistemi radyo frekans dalgaları ile araçta bulunan kartı algılar ve ödemeyi hesaptan düşer.Zaman zaman kartın algılanmaması , algılamayı önleyecek araç yapıları, etiketin yıpranması  gibi durumlar kartın okunamamasına neden olabilir.Bu gibi durumlar elbette ki hızlı geçiş sistemi kullanıcılarının elinde olan durumlar değildir.İşte bu gibi süreçlerinde önlenebilmesi için geçiş ihlali durumlarında araca doğrudan cezalı bir bedel yansıtılmakmaktadır.

Bu uygulama hızlı geçiş sisteminden kaçak geçişi öneren bir sistem olmadığından hızlı geçiş sisteminden geçerken özellikle teknik soruna bağlı olmayan geçiş ihlallerini önlemek amacı ile hesabınızda gerekli bakiyenin olduğundan emin olmanızı öneriyoruz.7 günlük süreç bir önlem olsa dahi iş yoğunluğu , yaşam temposu gibi nedenlerle bu sürecin farkına varılmadan geçmesi durumu söz konusu olabilir.7 günlük ödeme süresinin bitmesi geçiş ücretinin 11 katının tahsil edilmesine neden olacaktır. Ayrıca geçiş ihlali ile ilgili tebligat gönderilerek yasal süreçler başlatılacaktır.Bu gibi süreçlerin yönetimi daha zor ve uzun süreli olduğundan kaçak geçiş yapmak yerine elinizde olan geçiş ihlali durumlarını önlemek üzere ilerlemeniz daha uygun ve daha etik bir davranış olmaktadır.

Hızlı geçiş sisteminde geçiş ihlali yapılması %20 indirimli olarak alınan geçiş ücretinde ki bu indirim oranının kaldırılacağı manasına gelmektedir.Yani aslında kaçak geçişlerde de yansıyan bir maddi yükümlülük bulunmaktadır. Daha uygun ücretle geçiş yapmak varken geçiş ihlali ile daha yüksek ücret ödemek avantajlı bir  durum değildir.

 

Hızlı geçiş sistemlerinden kaçak geçmeyi önlemek için diğer kontrol yöntemleri kartın okunabilecek bir alanda bulunduğundan emin olmaktır.Özellike düz camlara sahip otobüslerde , metalik camları sahip ve camların üst tarafından güneşlik alanı bulunan daha koyu bir bölgeye sahip olan araç modellerinde kartın okunması mümkün olmamaktadır.Çoğu araç aynanın arka tarafında hızlı geçiş etiketinin yapıştırılabilmesi için bir alan belirlemektedir.Bu alanı kullanarak yada aracınıza özel kullanım kurallarına uyarak geçiş ihlali durumunda kalmaktan kurtulabilirsiniz. Kısaca hızlı geçiş sisteminden kaçak geçişi engellemekte kullanıcıların elinde olan bir durum olduğundan gereken önemin gösterilmesi ve kaça geçişin önüne geçilmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan HGS'deki para bitince 7 gün kıyağı başlıklı makalemizde hgs 7 gün, hgs 7 gün ödersem ne olur ve hgs kaçak geçiş hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ