Hibe Kredisi Alma Şartları

Hibe kredisi alma şartları, yeni girişimde bulunacak kişiler için, KOSGEB ufak ve orta işletmelere bir takım alanlarda destek sunan bir kurum oluyor. Vermiş olduğu hizmet aralarında işletmelerin dikkatini en çok çeken hibe kredileri olmaktadır. Belirlenmiş olan şartlar altında işletme sahiplerine verilen bu kredilerin geri olarak istenmemesi ve ödenmiş olan bedeller ise işletmelere hibe ediliyor. Yeni bir iş oluşturup yapmak isteyen ve ya şuan ki işin değişiklik yapmak isteyenler için de hibe kredileri destek anlamında büyük fayda sağlamış oluyor. Verilmiş olan bu hizmet çok değerli olduğundan dolayı işletmelerin bu hibe kredilerden yararlanabilmesi için bir takım şartları sağlamaları gerekiyor.

Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Hibe kredisi alma şartları, hibe kredisi başvurusunu uygulamak için öncelikle gerekli bulunan şart, başvuru uygulayacak olan işletmelerin KOSGEB bilgi tabanına kayıtlı olan işletme şirketi olmasıdır. KOSGEB tarafınca istenmiş olan gerekli evrakların temini sonrasında müdürlüklere ya da sinerji odaklarına uygulanacak olan başvuruları ile işletmeler bilgi tabanına kayıt olmaktadırlar. Bu basamakta işletmelerin henüz yeni kuruluyor aşamasında olması ya da uzun senelerdir hizmet sunuyor olması da etki etmiyor. Vergi levhası bulunmuş olan ve resmi prosedürleri yerine getirmiş bütün şirket veri tabanına kayıt olabiliyor. KOSGEB’in kuruluşunda bulunan hibe krediler ve her türde destek anlamında kullanım koşullarından bir diğeri de işletmelerin KOSGEB kuruluşlarında temiz bir sicile de sahip olmaları gerekiyor. Temiz sicilin anlamı ise, daha evvel KOSGEB’ den destek kullanmak ya da kullanmamak katiyen değildir. İşletmeler koşulları sağladıkları müddet KOSGEB tarafından verilmiş olan her türlü desteği kullanabilirler, bu bahiste herhangi bir limit olmamaktadır. Fakat işletmelerin destek kullanmaları için, daha evvelden kullanmış olduğu herhangi bir desteğin yapılma basamağını gereğince yerine getirmiş olması ve ceza almamış olmaları gerekiyor. Uygulamalarda alınmış olan cezalar, sicili etkilemekte ve hibe kredi başvurularını imkansız kılmaktadır. Bazı hibe kredilerinde yeni bir iş kurma girişimcilerine kurslara katılım zorunluluğu istiyor. Düzenli katılım şart olduğundan kurslar sonucu bireylerin aldıkları sertifikalar, açılmış hibe kredi desteklerinde aranmış bir gereklilik olabiliyor. Bu krediler proje karşılığında verilmektedir. Projeyi incelemekte olan heyet yönünden tatmin ediciyse eğer, dosyalar onay alabiliyor. Düzenlenecek olan projelerin profesyonel danışmanlık hizmeti sunan firmalar ile beraber ortak çalışma sonucunda ortaya çıkarılması önemlidir. 

Bir önceki yazımız olan Hibe Kredisi Geri Ödenir mi? başlıklı makalemizde hibe, Hibe Kredisi Geri Ödenir mi? ve KOSGEB hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ