Hibe Kredisi Başvurusu Nasıl Olur?

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) devlet destekli olup küçük işletmelere ve girişimcilere hibe kredisi veren bir kurum olmaktadır. Bu KOSGEB tarafından verilen hibe kredisini almak için önce yapmanız gereken gereken şartları yerine getirmek ve bu hibe kredisi için ilgili makama başvurmaktır.

KOSGEB’in devlet destekli hibe kredisine başvurmak için yapmanız gerekenlerin başında KOSGEB tarafından bedelsiz olarak verilen 70 saatlik Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi gelir. KOSGEB hibe kredisine başvuracak adayların ilk yapması gereken bu eğitimi almak ve bu eğitimin sonucunda alınacak olan sertifikayı almaktır. Fakat örgün üniversite eğitiminiz sırasında 56 saatlik yada üzeri girişimcilik dersi aldıysanız KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi dersini almadan size gerekli sertifikayı vermektedir. Sonra ise başvuru için hibe kredisini kullanacağınız işinizin planlı bir biçimde sunulması gerekmektedir. Hibe kredisini alıp alamamanız konusundaki en önemli aşama budur. Bundan sonrası KOSGEB birimine kalmıştır. Bu inceleyici kurul projenizi inceleyecek, kendi kriterlerine ve diğer adaylara göre de değerlendirecek ve size gereken KOSGEB hibe kredisinin verilip verilmemesi hakkında bir karara varıp bu kararı uygulayacaktır.

KOSGEB devlet destekli hibe kredisi 30.000 TLye kadar geri ödemesiz, 70.000 TL geri ödemeli olarak toplamda 100.000 TLye kadar maddi destek saplamaktadır başvuru yapmış olan aday girişimcilere ve küçük işletmecilere. KOSGEB devlet destekli hibe kredisi kampanyasıyla her yıl binlerce girişimci, esnaf, işletmeciye milyonlarca TL geri ödemeli ve geri ödemesiz desteklerde bulunmaktadır. Bu projenin asıl amacı vatandaşlardan çıkma potansiyeli bulunan önemli fikirlerin yok olmasını engellemek, onlara bir şans vermektir.

Herhangi bir girişimci, esnaf, işletmeci olmanın yanında kadın, engelli, gazi, birinci dereceden şehit yakını olmanın da devlet destekli hibe kredisi almakta avantajları vardır.

Bir önceki yazımız olan Odeabank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizde odeabank kredi ve odeabank kredi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ