Hibe Kredisi Geri Ödenir mi?

Hibe kredisi gerisi ödenir mi? Diye binlerce ihtiyaç sahibinin aklında soru bulunmaktadır. Geri ödemesiz hibe kredisi olarak geçiyorsa bu kredi geri ödenmez. Fakat hibe kredisi geri ödemesi ya da masrafı bulunmamaktadır.

Hibe Nedir?

Kurum veya kuruluşlardan alınan kredidir. Geri ödemesi veya ek masraflara gerek duyulmaz. Hibeler destek amaçlıdır. Devlet kamu ve kuruluşlar tarafından piyasaya yeni atılmayı hedefleyen girişimcilere destek amaçlı ihtiyaçları doğrultusunda verilen ödenektir.

Hibe Kredi Ne Demek?

Projeler doğrultusunda destek olarak firmaya veya kişiye ödenen kredi ülkemizde de verilmektedir. Hibe kredi genelde zorlaşan piyasada koşulların esnafın, çiftçinin benzeri sektörlerdeki ihtiyaç ve piyasa koşullarına uygun devamlılığını sürdürmesi için verilen kredi çeşididir.

Hibe Kredi Kimlere Verilir?

Binlerce kişinin bildiği ve proje sahibine ilaç olma niteliği barındıran bu kredi proje sahiplerinin hayata geçirmek ve devamlı oluşunu izlemek isteyenlerin destek kredisidir. Ülkemizde fazla proje olduğundan sermaye bulunamamaktır. Son dönemde destek azalmıştır. Uygun ve etkili projeler gereklidir.

Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

İş yeri açanlara destek KOSGEB 50 bin liraya kadar hibe kredi sağlamaktadır. Bu işlem kurulduğu zamandan bu yana Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından destek alan KOSGEB kredi işlemlerini aktif şekilde sürdürmektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarım alanında veya hayvancılık alanında çiftçi gençlere 30 bin lira geri ödemesiz hibe kredi imkanı sunmaktadır. Tek şart 30 yaş altı olmak ve bulunan il ve ilçe tarım ve hayvancılık müdürlüğüne proje götürmek olacaktır.

Hibe Kredi Veren Kuruluşlar

  • Kooperatifler
  • Ticari Ve Sanayi Odaları
  • Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
  • Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurulu
  • Küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleme idaresi Bakanlığı
  • Türkiye bilimsel ve teknoloji araştırma kurulu
  • Özel kurum ve diğer devlet kuruluşları
  • Aile ve sosyal politikalar bakanlığı ve kuruluşları ve paketler geri ödemesi istenmeden hibe kredisi verilir. Bunu gerçekleştirmek için yukarıda ki şartların uygun olması gereklidir.

Hibe Başvurusu Nereye Yapılıyor?

Bildiğimiz üzere bu zamanda yakın çevrede dahi istemesi zor olan maddi finans hibe adı altında devletinde el uzatması beklenir. Bir amaç doğrultusunda kabul edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Düşük Faiz İle Kredi Alabilir miyim? başlıklı makalemizde Düşük Faiz İle Kredi Alabilir miyim?, faizsiz kredi ve kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ