Hibe Kredisi Nasıl Çekilir?

Yeni iş kurma hedefi olan girişimciler; devlet destekli hibe kredisi alarak, hayallerini gerçeğe dönüştürebiliyor. İstihdama katkı sağlamak isteyen ve kendi işinin patronu olmak isteyen girişimciler için; hibe kredisi nasıl çekilir? sorusu ise, bu sürecin en önemli noktası olarak dikkat çekiyor. KOSGEB aracılığı ile sağlanan hibe kredilerinde; projelendirme aşaması ve faaliyet aşaması olmak üzere, iki temel adımının krediye uygun olarak hazırlanması gerekiyor. KOSGEB faaliyet alanları için talep edilebilen hibe kredilerinde; işletme sahiplerinin kâr elde etmeleri durumunda, 100.000 liraya kadar (faizsiz) ikinci bir kredi alma hakları bulunuyor.

Hibe Kredisi Verilen İş Kolları

Üretim alanında faaliyet gösteren tüm iş kolları için hibe kredisi veren KOSGEB; kredi uygunluk şartlarını, 18/11/2005 tarihli ve 25997 sayılı Resmi Gazete hükümlerine göre belirliyor. Projelendirme aşamasında, üretim şartını yerine getiren tüm girişimciler ise; hibe kredisinden, proje onayının ardından yararlanabiliyor. Bireysel başvuru şartı ile kullanılabilen hibe kredilerinde; işletmelerin zarara uğraması durumunda, geri ödeme talep edilmiyor.

Hibe Kredisi Proje Başvurusu

Hibe kredisi için proje başvurusu oluşturan girişimciler; KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmaları, Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre gerçek ya da tüzel kişi olmaları şartı ile hibe kredisi başvurusunda bulunabiliyor. Başvuru belgelerinin KOSGEB tarafından sağlandığı (elektronik ortam ya da kişisel belge talebi ile) proje başvurularında; işin yapılacağı yer ve proje bilgilerini dolduran girişimciler, kredi onay aşamasına yönlendiriliyor. Burada faaliyet alanları değerlendirilen ve kredi almasında herhangi bir engel bulunmayan girişimciler; hibe kredilerini, 15 iş günü içerisinde (kullanılmayan krediler için zaman aşımı yaptırımları uygulanıyor) kullanabiliyor.

Hibe Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hibe kredisi başvurusunda bulunan ve ilk başvuruları ile proje sonuçlanma aşaması arasında 60 iş gününden fazla süre geçmeyen girişimciler, hibe kredilerini, sorunsuz olarak kullanabiliyor. Ancak projede herhangi bir olumsuzluk tespit edilmesi durumunda; 30 iş günü içerisinde düzenleme çalışmaları yapılarak, projenin revize edilmesi gerekebiliyor. Tüm bu işlemler sonucunda; proje puanları 50 ve üzerinde olan girişimciler, hibe kredisi alma hakkı elde ediyor.

Bir önceki yazımız olan Hibe Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde hibe, Hibe Kredisi Nasıl Alınır? ve kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ