HSBC Bankası Kimin?

Şirketlerin büyümesine, ekonomik gelişmelere, müşterilerinin isteklerine üstün kalite ve memnuniyet anlayışı ile hizmet sunan HSBC  bankasının asıl adı Hong Kong and Shanghai Banking Corporation olarak geçmektedir .1865 yılında Hong Kong’ta kurulan bir banka olup Asya , Avrupa,Ortadoğu ve Afrika’da hizmet veren dünyanın en büyük finans kuruluşlarından biridir.

Dünya’nın en gelişmiş bilgi teknolojilerini kullanan HSBC Bank bu bilginin müşterilerine ve personellerine ulaştırılması için en geniş ağına sahip finans kurumu olması mişteri ihtiyaç analizinde kurumun oldukça ilerde olduğunun göstergesidir.

Hong Kong’un 1839 yılında Çin İngiltere arasında ki Afyon Savaşının Çin’in mağlubiyeti ile sonuçlanması nedeniyle Britanya Krallığına bırakılması nedeniyle Hong Kong and Shanghai Banking Corporation yani HSBC bank İngilizlere ait bir bankadır.1993 senesinde merkezinde Londra’ya taşınması ile beraber Hong Kong şuanda Çin Halk Cumhuriyetine bağlı olsa dahi HSBC bankın yönetim hala İngiltere’dedir.

HSBC bankasının Türkiye’ye girişi 2001 yılında Türkiye’nin beşinci büyük özel bankası Demirbank T.A.Ş satın alması ile gerçekleşmiştir.

HSBC Bank Türkiye’nin dahil olduğu HSBC Group’un tek hissedarı olup Londra’da bulunan HSBC Bank plc. ‘tır

HSBC Group’un satın alarak ülkemizde faaliyete başlaması belirttiğimiz gibi Demirbank T.A.Ş’ın satın alınması ile gerçekleşmiştir.Demirbank 1953 senesinde Cıngıllı Holding tarafından kurulmuştur.Kayserili Cıngıllıoğlu ailesinin demir işi yapan 79 ortakla kurdukları holdingin temeli Demirbank ile atılmış olsa dahi ortaklar daha sonra ki yıllarda farklı sektörlerde ilerlemişlerdir. 2000 yılında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna devredilen Demirbank T.A.Ş 2001 yılında HSBC tarafından satın alındıktan sonra 2007 yılında iflas ederek tüm hisselerini HSBC Group’a bırakmıştır.

Bir önceki yazımız olan Yapı Kredi Bankası Kimin? başlıklı makalemizde yapıkredi bankası kimin ve yapıkredinin sahibi kim hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ