İban Numarası Nerde Yazar?

Iban numarası uluslararası banka hesap numarası olarak tanımlanan her banka ve her hesap için özel olarak oluşturulan her ülkeye göre farklı adette rakam içeren ancak maksimum 34 haneli olabilen banka hesaplarını tanımlayan numaradır.İban numarasıın varlığı uluslararası boyutta dahi para transferi yapılmasını kolaylaştırır.Tüm bankalarca kabul edilen bir standartta olması yapılacak hatalı para transferi işlemlerini minimuma indirmektedir.

2010 senesinden beri Türkiye’de kullanımı zorunlu hale getirilen iban numarası Türkiye standartlarında sayısal ve alfabetik karakterlerden oluşan 26 haneye sahiptir.İlk iki karakter ülke kodunu belirten TR harfleridir.

Sonraki 2 hane kontrol basamakları , sonraki 5 hane hesabın bulunduğu banka kodu , sonra ki1 hane rezerve alan  ve devamında ki 16 hane ise banka hesap numarasıdır.

iban nerede yazar

iban nerede yazar

Rezerve alan tek basamaklıdır ve değiştirilinceye kadar aynı şekilde kalır.Banka hesap numarası ya da banka kodu belirtilen hanelerden kısa ise sağa dayalı olarak yazılan kodların ve hesap numaralarının başına 0 eklenerek uygun hane sayısına ulaşılmaktadır.

Banka müşterileri ibanlarını yukarda ki formata göre tahmin edemezler.İban numarası aynı zamanda hesap kartı ya da kredi kartı üzerinde yer alan bir numara değildir.Bu durum iban numarasının bankadan öğrenilmesini zorunlu hale getirmektedir.

Bankaların internet bankacılıklarında hesap numaralarının yanında iban numaralarını belirtmeleri zorunludur.İban numarasını bilmeyen banka müşterisi kullanıcı adı ve şifresi ile internet bankacılığına girerek iban numarasını öğrenebilir.

İnternet bankacılığı kullanmayan banka müşterileri için alternatif iban sorgulama kanalları bulunmaktadır.Bankaların müşteri hizmetleri çağrı merkezleri müşteri temsilcisine bağlanmadan sesli yanıt sistemi üzerinden iban numarasının okunabilmesi için dizayn edildiğinden sadece bir arama süresi için iban numarası bilgisine ulaşılabilir.

ATM’ler üzerinde kartla giriş yaptığınızda hesap bilgileri adımından bankada bulunan hesap numaralarının iban bilgileri görüntülenebilmektedir.

10 Ekim 2008  tarihinde alınan yasal karara bağlı olarak her banka, her müşterisi için iban oluşturarak bildirmek zorundadır.Bu nedenle bu tarihten sonra alınan hesap cüzdanlarında iban bilgisi mutlaka yer almaktadır.Daha önceki tarihte alınan hesap cüzdanlarında iban bilgisi zorunlu olmadığından bulunmayabilir ancak hesap cüzdanınızı yenilemeniz halinde iban numarasının yazdığı yeni bir hesap cüzdanına sahip olabilir ve iban numaranızı bu alandan öğrenebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Türkiye Finans Kredi Başvurusu Nereye Yapılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ