İç Borçlanma

Ekonomi terimi olarak kabul edilen iç borçlanma terimidir. Devletlerin iç borçlanma nedenleri, bir değil birden fazladır. Türkiye de diğer tüm devletler gibi bazı nedenlerden dolayı iç borçlanma yoluna gitmektedir. Bu durum devletlerin temel stratejilerinde yer aldığı için iç borçlanma ile pek çok ülkede karşılaşabilirsiniz. İç borçlanmanın da belirli gerekçeleri ve disiplini vardır. Devlet düzeninde her şey usulüne göre hareket etmek zorundadır. Bu nedenle iç borçlanma denilince gidip direk borç alan sistem akıllara gelmektedir. Bu durumun yanlışlığının farkına varılması ve iç borçlanmada dahi belirli kriterlerin yerine getirilmesi gerektiği bilinmelidir. Peki, iç borçlanmanın temel nedenleri nelerdir? Devletler neden iç borçlanmaya gitmek istemektedir?

İç Borçlanmanın Nedenleri

Yatırımlarını Arttırmak İsteyen Devlet İç Borçlanmaya Gidiyor

  • Eğer bir devlet iç borçlanmaya gidiyorsa bunun nedenlerinden bir tanesi yapmak istediği yatırımları arttırmak istemesidir. Devletin yapacağı mantıklı yatırımlar ile kalkınma artacak ve ülke ekonomisi olumlu yönde ilerleyecektir.

Tasarruf ve Yatırım Eksikliği

  • Tasarruf ve yatırım eksikliği bir devletin iç borçlanmaya gitmesinin temel sebebidir. Eğer bir devletin ülke içerisinde yaptığı yatırımlarda bir eksiklik varsa bu durumda iç borçlanmaya giderek açıklarını kapatmak ve kalkınmayı hızlandırmak zorunda kalacaktır.

Bütçe Açığı İç Borçlanma Yoluyla Kapatılıyor

  • Eğer bir ülkenin bütçesinde herhangi bir açık varsa devlet bunun iç borçlanmaya giderek kapatmaya çalışacaktır. Bu hemen hemen her ülkede bu şekildedir.

Doğal Afetler ve Savurganlık İç Borçlanmanın Diğer Nedenidir

  • Doğal afetler sonucunda zarara uğrayan ülkeler iç borçlanmaya giderek bu zararlarını kapatmaya çalışmaktadır. Savurganlık ise iç borçlanmaya gidilmesinin diğer nedenleri arasındadır.

Devletler Kriz Dönemlerinde İç Borçlanmaya Gidiyor

  • Kriz Dönemine giren devletler çareyi iç borçlanmaya gitmekte buluyor. Bu şekilde krizi az da olsa hafifletmiş oluyorlar. Bu hususta iç borçlanma yönteminin seçilmesinin ne kadar doğru olduğu tartışma konusudur.

Devletlerin iç borçlanmaya gitme nedenleri aşağı yukarı aynıdır. Devletler iç borçlanmaya gittikleri zaman daha sonra alınan parayı usulüne göre tekrar yerine koyarlar. İç borçlanmada aşırıya kaçılmaması ve zamanında ödenerek ülkenin kalkınmasının önü açılması gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Dış Borçlanma Nedir? başlıklı makalemizde Dış Borçlanmanın Türleri Nelerdir ve Ülkeler Borçlarını Hangi Para Cinsinden Tahsil Etmektedir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ