İcra Borcu Olan Kredi Çekebilirmi?

Nakit ihtiyacı olan kişi ya da kurumların belli süre ve faiz oranları ile faydalandırıldıkları banka kredileri belirtilen dönemlerde  ödemesinin yapılmaması halinde banka tarafından birtakım yaptırımlar uygulanmak zorunda kalır.

Bankalar ödenmeyen kredi borçları için önce banka müşterisi ile irtibata geçerek kredi ödemesinin yapılmasını aksi taktirde yasal sürecin başlayacağı konusunda haberdar eder. Banka müşterisi kredi ödemesini faiziyle birlikte yapmazsa banka icra müdürlüğüne başvuruda bulunup yasal süreci başlatır.

Tüm bu aşamalara gelmiş bir banka müşterisi acaba bankalardan kredi alabilirmi?

Burada dikkat edilmesi gereken birkaç aşama var

  • İcralık bir kredi borcunuz varken ilk yapılması gereken şey temerrüde düşmüş olan borcun bulunduğu bankadan borç taksitlendirmesi talebinde bulunarak bir borç yapılandırması yoluna gitmek. Eğer bankanız bu talebi olumlu karşılarsa borç üzerindeki icra takibi kalkacak ve belirlenen taksitlerle ödemenizi gerçekleştirip düşen kredi notunuzu yükseltebileceksiniz. Bu konuda banka talebi reddederse o zaman diğer bankalardan kredi başvurusunda bulunulmalı. Başvuru yaptığınızda banka sizden kredi kullanım karşılığında üzerine kayıtlı mülkü olan bir kefil getirmenizi isteyecektir. Eğer varsa kendinize ait ev,arsa,değerli eşya gibi şeylerin iz bunlarda ipotek konusu olup kredi almanız da yardımcı olacaktır. Bu konuda borçlarınızı kendi bünyesinde toplayarak uzun vadeli ödeme planı dahilinde size kredi kullanımı sağlayacak olan bankalar yaptığı kampanyalarla da borçlarınız için kredi sözü veriyor.
  • Bir başka seçenek ise factoring şirketlerinden alınacak krediler. Bu firmalar icra aşamasındaki borçlarınız için kredi verirken bunu yüksek faiz uygulaması şeklinde gerçekleştiriyor. Zaten borcunu ödemekte zorlanan kişi için bu doğru bir tercih olmayacaktır. İcra aşamasındaki borç hala faiz gerilimi altındadır, ve katlanarak büyüme eğilimi vardır
  • Burada kredi seçenekleri arasına ihtiyaç krediside alınabilir. Bu faiz ve ödemelerdeki yığılmayı bankadan alınan ihtiyaç kredisi ile kapatıp işleyen faiz yükünden kurtulabilirsiniz. Borçlandığınız krediyi de taksitlendirerek maaşlı çalışan yada farklı bir kaynaktan edinilen gelir ile banka borcunun taksitlerini ödeyebilirsiniz.
  • Bir başka seçenek ise icra takibindeki borcu avukat kanalıyla halledip anlaşma yoluna giderek daha fazla faiz borcunu maruz kalmadan borç ödemesi yapmak.

Bankalar yeterli büyüme hedeflerine ulaşmak için müşteri ihtiyaçlarını da gözönünde tutarak kendi kar-zarar dengesini bozmayacak uygulamalar yaparlar. İcra aşamasına gelen borçları yeniden yapılandırıp kendisine ve kullanıcıya kaynak sağlarlar.

Kredi kullanıcıları bankalardan aldıkları parayı ,aslında henüz kazanılmamış paranın kullanımı gibi görüp öngörülü hareket ederek  borcun borçla kapatıldığı süreçlere gitmekten imtina etmelidirler.

Bir önceki yazımız olan Emeklilere Faizsiz Kredi Ziraat bankası başlıklı makalemizde emekliye faizsiz kredi ziraat ve emekliye kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ