İcra Borcuna Taahhüdü İhlal ve Sonuçları

Bankalardan alınan kredi ve kredi kartı borçlarının kendilerine ait olarak belirlenmiş süreler içinde ödenmeyişi önce idari sonra yasal süreleri devreye sokacaktır. Yasal süreç içerisinde banka avukatı ilgili dosyayı icra dairesine teslim edecek ve bu aşamadan sonra icra dairesi prosedürün gerektirdiği şekilde işlemleri yürütecektir

İcra iflas kanununda 2004 yılında yapılan düzenlemeye göre alacaklı kişinin satış talebi olmadan borçlu kişinin icra borcunu ödeme yönünde ki taahhüdü icra işlemlerini durduracaktır. Burada borçlunun yapması gereken şey borcun ilk taksidini hemen vermesi geri kalan taksitlerin de süresi içinde ödenmesini sağlamaktır. Bu durum icra iflas kanununun 111.maddesinde yer bulurken yine aynı kanunun 340.maddesi cezai yaptırımın şartlarından bahsetmektedir

Hapis cezası hangi durumda infaz edilir?

İcra iflas Kanunu’nun 340.maddesinde borçlunun taahhüt edilen miktara ait taksidi ödememesi haline alacaklının talebi ile 3 aya kadar hapis cezası alması mümkün f. Fakat bu hapis cezasının hukuki bağlayıcılığının olabilmesi için taahhütnamede alacaklı, borçlu ve icra müdürünün imzalarının yer alması gerekiyor.

Hapis cezası tek sefer için mi uygulanır?

Alacaklının Borçlu kişinin ödemediği her taksit için şikayet hakkı bulunmaktadır. Dolayısıyla kişi bir kere hapse girdi diye geri kalan taksitlerin ödenmemesinden  ötürü verilecek hapis cezası ortadan kalkmaz.

Hapis cezası para cezasına dönüşür mü?

Taahhüdü ihlal suçunun hapis cezasından idari para cezasına çevrilmesi yönünde verilmiş bir kanun teklifi bulunmakla birlikte bunun yasalaşması borçluların zaten maddi sıkıntı nedeniyle ödeyemediği borcun idari para cezasını nasıl ödeyeceği kanunun eleştirilen tarafıdır.

Taahhüdü yerine getirmek icrayı durdurur mu?

Altında alacaklı, borçlu ve icra müdürünün imzasını yer aldığı taahhütnamenin geçerli olabilmesi için bu üç kişinin imzasının yer aldığı sözleşmenin olması gerekir Aksi taktirde sözleşme şekil yönünden geçersiz kabul edilir. Borçlu, taahhütnamede belirtilen miktara ait ilk taksidi ödediğinde icra işlemi durur. Fakat uygulamada alacaklı taraf buna uymamakta icraya devam edilmektedir. Borçlu olan taraf da bu kanundan haberdar olmadığı için mağdur olmaktadır. Burada alacaklı olan tarafın kötü niyetle yapılmış bir hareketi vardır .Borçlu bu duruma itiraz ederse icra işlemi hemen duracaktır.

Borca ait taksitlendirme nasıl yapılır?

Asıl borç miktarının ¼’lük kısmı ilk taksit’e ait olan miktardır. Geri kalan taksit miktarları da en geç üç ay içinde ödenecek şekilde belirlenir. Örneğin kişinin 8.000 liralık borcu varsa, bunun ilk taksidi 2.000 lira geri kalan 6.000 lira’nın 2.taksidi 2250,3.taksidi 1,750 ve son taksidi 2000 lira olacak şekilde belirlenebilir.

Özetle; icra borcu nedeniyle hakkında haciz uygulaması yapılan kişi haciz öncesi ve sonrası borcu ödeyeceğine dair taahhütnameyi imzalar ve ilk taksidi öderse, icra süreci duracak taksitlerin geciktirilmesi halinde ise tekrar hapis cezası gündeme gelecektir Verilecek olan ceza üç aya kadar olup bu süreden fazla bir ceza verilmeyecektir. Sözleşmenin şekil yönünden kanunda belirtildiği biçimde hazırlanması taahhüdün geçerli olabilmesi için şarttır.

Bir önceki yazımız olan Kredi İcra Takibi Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ