İcra Dosyası Zamanaşımı Süresi

Merhaba, değerli okuyucular; İcra dosyası zamanaşımı süresinden bahsetmeden önce sizlere icranın ne anlama geldiğinden bahsetmek istiyorum. İcra takibi, borçlu olan kişilerin borcunuzu herhangi bir nedenden dolayı ödememesi durumunda alacaklıların bu borcu devlet gücü ile tahsil etmesidir. Bu tahsil işlemleri İcra Müdürlüğü nezdinde başlatılmaktadır.

Sizlerin bir kişiden alacağı varsa icra yoluna başvurabilirsiniz. Eğer bir kişiye borçluysanız ve hala borcunuzu ödemediyseniz karşı taraf icra yoluna başvuracaktır. Bu durumda başınız daha çok ağrıyacağından borçlarınızı erken ödemeye özen göstermelisiniz. Adınız İcra yoluyla lekelenirse daha sonra bankalardan kredi çekmenizde zor olacaktır.

İcra İle Haciz Arasındaki Fark Nedir?

 • İcra ile haciz arasında oldukça ince bir çizgi vardır. İcra ile haciz’in farklı kavramlar olduğunu vurgularken; icra takibinin alacaklıların borçlarını tahsil etmek için devlet aracılığıyla İcra Müdürlüğüne başvurması olduğunun altını çizmiştik.
 • Haciz ise icra takibinden sonra borçluya ait olan mal ve haklara icra müdürlüğü tarafından el konulması işlemine verilen isimdir.
 • Haciz işlemi gerçekleştirildikten sonra borçludan haczedilen mallar satılmaktadır. Satılan mallar borçlunun borcuna karşılık alacaklı kişiye verilmektedir.
 • Eğer borçlunun satılan mallarından fazla para artarsa artan para borçluya tekrar iade edilmektedir. Peki, İcra dosyasında zamanaşımı var mı? Zamanaşımı varsa bu süre ne kadar?

İcra Dosyası Zamanaşımı Süresi Ne Kadardır?

 • İcra dosyası zamanaşımı süresi borçlar kanuna göre tam tamına 10 senedir. Ancak zaman aşımı süresinin geçersiz sayıldığı durumların olduğu belirtiliyor.
 • Örnek verecek olursak; 2005 senesinde bankanın size bir icra emri gönderdiğini düşünelim. Eğer dosya her sene banka avukatları tarafından yenilenirse zaman aşımı süresi geçerliliğini yitirecektir.
 • Aynı zamanda aciz vakası banka avukatları tarafından alınırsa zaman aşımı süresinin 20 yıla kadar çıktığını söyleyebiliriz.

Haciz Zamanaşımı Süresi Ne Kadardır?

 • Haczedilen mallarda zaman aşımı süresi icraya göre farklılık göstermektedir. Kanun koyucu haczedilen malların satışı içinde bir zaman dilimi ayırmıştır.
 • Alacaklı haciz kararını aldırdığı menkul varlıkların 1 sene içinde, gayrimenkul malların ise 2 sene içinde satışını gerçekleştirmesi zorunludur. Bu süreç içerisinde satış işlemi gerçekleşmezse mallar üzerindeki haciz ortadan kaldırılacaktır.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Yapılandırma Yaptığımızda Kredi Kartını Kullanamıyormuyuz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Nese Ciner dedi ki:

  Merhaba, öğrenim kredisi nedeniyle icra takibine düştüm ve kısa bir süre önce kredi kartıma e-haciz uygulandı. Borcun geri ödemesi 2006 da başladı ve ben ödeyemediğim için bir süre sonra icra takibi başlatıldı. Süreyi göz önünde bulundurursak zaman aşımı söz konusu olabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

BİR YORUM YAZ