İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar

Çeşitli sebeplerle bankalara olan kredi ve kredi kartı borçları nedeniyle idari ve yasal takip geçirerek icralık duruma gelen banka müşterisi düşük kredi notu ,cebir yolu ile borç tahsilatı gibi zor durumlarla karşılaşır. Düşen findeks notu nedeniyle bankalardan borç almanın zor hale gelişi kişileri çeşitli arayışlara sokarak, teminatlar üzerinden bankalara yönelik güven inşaası kurulmaya çalışılır.

İki dönem üst üste geciktirilen kredi borçları ilave 30 günlük sürenin sonunda muaccel hale gelerek gerekli idari ve yasal süreçleri kendiliğinden başlatır.7 günlük idari süreç sonunda netice alınamazsa yasal takip başlayacaktır. Banka tarafından avukata verilen dosya ile yasal süreç başlamış borçlu kişi hakkında icra kurulu tarafından ödeme emri düzenlenmiştir. Bu ödeme emrine 7 gün içinde itiraz edilmezse borç kabul edilmiş sayılarak hakkınızda haciz işlemi başlatılır. Haciz  genellikle sigortalı çalışan ise maaşa  veya  sahip olunan mallar varsa bunlar üzerinden ipotek gerçekleştirilerek tahsil edilir. Eve yapılan hacizlerde kişilerin asgari yaşamları için gerekli olan eşyalar dışında kalanlar üzerinden haciz işlemi gerçekleşir.

Düşük findeks notu kredi kullanımına engel midir?  

Kişilerin kredi ödeme performansları düştüğünde yani mevcut borçları üzerinden yasal takip gerçekleştiğinde gelecekte olması muhtemel finansal ihtiyaçların  önü kapatılmış ve banka ile olan ilişkiler 5 yıl süre ile askıya alınmış demektir. Bu çok karamsar bir tablo olmakla birlikte mevcut tedbirler yani idari takip aşamasına gelen borcun yeniden yapılandırılıp belli bir ödeme planına bağlanması yasal takip sürecine girmeden zedelenen güven süreci küçük bir hasarla geçiştirilebilir .

Daha önceden alınmış bir borcun icralık bir duruma gelerek kişinin kredi notunu düşürmesi bir sonraki aşamada kullanacağı krediyi etkileyecek ve kaynaklarda daralma yaşatacaktır .ihtiyaç, tüketici kredileri ve kredi kartları gibi borç ödemesi geciktirilen banka ürünleri kredibilite ölçümünde sizi arka sıralara atarak kaynak kullanımınıza sıcak bakılmayacaktır.

Hangi metotlar bankalar için güven ortamını yeniden tesis eder

  • Düzenli bir geliriniz varsa bunu belgelendirerek bankaya sunun.
  • Bankaya başvuruda bulunup üzerinize kayıtlı bir mülkü İpotek ettirerek teminat gösterin.
  • Kefil gösterip borcunuza dayanak olabilen birini seçin. Bu daha çok bir kamu görevlisi, avukat,mühendis,doktor yada tüccar, banka memuru yada işçi, BAĞ-KUR’a kayıtlı biri olabilir.

Bu ortam tesis edildikten sonra bazı bankalar kredi sicilinde sorun olan banka müşterisine borç kapama kredisi adı altında kredi kullanımında bulunabiliyorlar. Bu bankalardan bazıları; halkbank,odeabank,ziraat bankası,vakıfbank,işbankası,denizbank,akbank,tekstilbank,adabank,fibabank,yapı kredi, birleşik fon bankası, alternatif bank, Arap türk bankası,burgan bank,citibank,deutsche bank,hsbc bank,citibank,turkish bank, bank mellat,habib bank,turkland bank,finansbank,türk ekonomi bankası, the royal bank of scotland,turkland bank,rabobank gibi bankalar uygulayacakları faiz oranları ile diğer bankalarda olan borçları burada  birleştirip yeniden yapılandırarak kredi kullanım imkanı sağlarlar.

Ekonomi ve üzerine oturan sistemler endişe ve belirsizliği  sevmez istikrar ve güven ortamı isterler .Bankalarda bu sistem üzerine kurulu olan yapılardan biri olarak rasyonel davranacak  ama aynı zamanda rekabet ortamının gerektirdiği şekilde de hareket edecektir. Bu anlayışta olan bankalarda icra aşamasına gelen müşteriye kredi kullanımı sağlayarak kısa vadede kendi ve müşterisinin, uzun vadede ülke ekonomisinin çıkarlarına hizmet etmiş olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Finansbank Çek Kredisi başlıklı makalemizde finansbank çiftçi kredisi ve finansbank tarım kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ