İcraya Mal Beyanında Bulunmazsam Ne Olur

Çeşitli türden borçlar için icralık hale gelen borçlar karşı tarafın alacağını tahsil edebilmek için hukuki süreci devreye koyması anlamını taşımaktadır. Süresi dolan ve bu süre içinde ödemesi gerçekleşmeyen borçlar avukatlar kanalı ile dosyanın icra dairesine taşınmasına ve kişilerin de icra dairesine 7 günlük süre içinde mal beyanında bulunulması istenir

Bu süre kanuni olarak sınırları belirlenmiş bir vakit olup bu sürede mal beyanında bulunmayanlar hakkında alacaklının talebi halinde 3 aya kadar hapis cezası istenebilir.

İcra takibi hapis cezası için yeterli mi?

Halk arasında böyle bilinmesi borç ödemesinin gecikmesi halinde alacaklı avukatlarınca icra süreci ve hapis hakkında verilen yanlış bilgi nedeniyledir. Haciz sürecinin hapis cezasını hemen doğurmayacağı anayasa ile güvence altına alınmıştır. Anayasa’nın “suç ve cezalara ilişkin esaslar” başlıklı 38. Madde hükmüne göre, “hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirmemesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz.” Denilerek borcun cezai şart oluşturması için birtakım şartların oluşması gerektiği de bildirilmiştir. Bunun için icra iflas kanunun da 16 madde halinde sayılan haller gerçekleştiğinde hapis cezası gündeme gelebilir.

Mal beyanında bulunmamanın cezası nedir?

İcra takibi aşamasında sizden istenen mal beyan süresi içinde beyanda bulunulmamışsa, ödeme taahhüdü yerine getirilmemişse, ödeme şartlarına uyulmamışsa hapis cezası gerçekleşebilir.

Hapis cezaları genellikle hangi sebepten kaynaklanır?

Daha çok kişilerin icra takip aşamasında icra hakimine borcun ödenmesi hakkında verdiği yazılı beyana uyulmayıp alacaklı veya vekilinin şikayetleri üzerine borçlunun hapisle cezalandırılması yönünde karar verilir.

Hapis cezası hangi hallerde uygulanmaz?

Eğer kişi ilgili borcun tamamını veya ödemekle yükümlü olduğu taksit miktarını yatırırsa hapis cezasından kurtulur. Ödemelerde aksama yaşanırsa tekrar hapis cezası kesilir. Verilecek olan cezanın 3 ayı geçememesi gerektiği de kanunlarda açıkça belirtilmiştir.

Borç taksit süreleri ne kadardır?

Borcun aydan aya ödenmesi kararlaştırılmış olup en fazla 3 aya kadar taksitlendirme yapılabilmektedir. Her taksit miktarı asıl borçlu olunan meblağın 4/1’inden az olamaz

İcra takibi tek başına hapis cezası için yeterli olmamakta bunun için kişinin mal beyanı konusunda yerine getirmesi gereken yükümlülükleri yapmamış olması gerekiyor.Bunlar;eksik beyan,taahüdü yerine getirmemek, mal beyanında bulunmamak olarak sayılabilir. Kişiye tüm bunlar sebebiyle verilen hapis cezası kişinin mal beyanında bulunmasıyla düşecektir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borç Yapılandırma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hans dedi ki:

    Selamlar. Türkiyede kredi borcum var. Borcum takibe düşmeden avrupaya geldim ve artık burada yaşıyorum. Üzerime kayıtlı hiçbirşey yok. Taahhüt vermedim mal beyanında bulunmadım. Zaten benimle kimse iletişime geçemedi. Çünkü adresim be telefonumu Türkiye de alacaklı banka bilmiyordu. Acaba Türkiye ye dönsem mal beyanı yüzünden hapse girme ihtimalim var mı?

BİR YORUM YAZ