İhtiyaç Kredisi Almak Kaç Gün Sürer?

Finansal kaynak arayışı içinde olan tüketiciler çeşitli kredi türleri arasından ihtiyaca uygu olanı seçip kredi başvurusunda bulunurlar.Konut,taşıt,ihtiyaç kredileri en çok başvuru yapılan bireysel krediler arasındadır. Kredi başvuruları yapılan  bazı bankalar hızlı geri dönüşler yaparak kredi onayı vermekte ve bu onay kesin onay niteliği taşıyarak kredinin anında  kullanımına olanak sağlamaktadır.

Kredi başvuruları arasında en çok dikkat çeken ihtiyaç kredisi denilen ve  her türden ihtiyaç için verilen kredilerdir. Bu krediler;eğitim,sağlık,bakım-onarım,tatil,düğün gibi her türden ihtiyacın karşılanmasına yönelik olarak verilmektedir. Bazı bankalar kredi başvurularını sms ve internet şubesi vasıtası ile kabul etmekte ve dakikalar içinde kredi onayı verebilmektedir. Diğer bankalarda şubeleri vasıtası ile yapılan başvuruları değerlendirme sürecine tabi tutmakta ve ihtiyaç kredisi için yapılan başvurularda gelir belgesi, ikamet belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi talep etmektedirler. Diğer kredi türleri arasında yer alan konut kredisi için genellikle bunlara ek olarak satın alınacak veya sahibi olunan mülkün ipoteği şartı vardır. Araç kredilerinde ise; proforma fatura ile başka ek teminatlar da istenebilmektedir.

Bankaların kredi başvurularına hızlı yanıt vermeleri nasıl gerçekleşir?

Kredi başvurularına hızlı geri dönüşlerin olması başvuruda bulunan kişinin kredi notu bilgisinin iyi olması sebebiyledir. Kredi notunun 1400 seviyesinin üzerinde seyredişi kredi başvurusunun onayı adına oldukça önemlidir. Sms ‘le yapılan başvuruların dakikalar içinde olumlu yanıt bulmasının sebebi de iyi seviyelerde yer alan  kredi notu nedeniyledir

Kredi onay süresi normal şartlarda kaç gün içinde gerçekleşir?

Kredi başvurularının ardından bankalar tarafından geri dönüşler genellikle başvuru tarihinden itibaren 3 gün içinde gerçekleşir. Bu süre içinde başvuruda bulunan kişi için risk değerlendirmesinin yapılması sözkonusu olacaktır. Kredi notu bilgisi ile beraber kişinin risk raporuna bakılır ve bu kredinin gelecek dönem içinde ödeme konusunda sıkıntı yaşatıp yaşatmayacağı ile ilgili  bir öngörüye sahip olunur.

Kredi notu kredi onayında bakılan tek veri midir?

Kredi notu kredi başvurularında ilk ve en önemli veri olmakla birlikte tek veri değildir. Bazı kişilerin kredi notu düşük seyrettiği halde gelir beyanının ,sunduğu teminatların, kefilin yeterli görülmesi kredi onayına imkan verebilmektedir. Fakat yine de bu kişilerin kredi notuna etki eden geçmiş finansal performanslarının mevcut kredinin geri ödemesini riske sokacak seviyelerde olmaması gerekir.

İhtiyaç kredileri en çok başvuru yapılan  kredi grupları arasında yer almakta ve bankaların başvuru sonrası geri dönüşleri maksimum 3 gün sürmektedir. Kimi bankaların dakikalar içinde geri dönüşler sağlaması kredinin kullanımını kolaylaştırmaktadır ihtiyaç kredileri için vade süreleri 36 ay ile sınırlandırılmış bu da kredi kullanımı yapanların geri ödemelerle  ilgili daha hassas bütçe planları yaparak hareket etmelerini zorunlu kılmıştır. Kısa süre içinde geri dönüş yaşamak ve zamanı tasarruflu kullanarak prosedür karmaşasından kurtulmak isteniyorsa kredi notuna etki eden finansal aktiviteler konusunda dikkatli olunmalı ve risk seviyesinin üstünde bir nota sahip olunmaya çalışılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Hızlı Para Kazanma Yöntemleri başlıklı makalemizde acil para lazım, hızlı para ve para kazanma hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ