İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Neye Göre Belirlenir?

Günümüzde her insan ihtiyaçlarını giderebilmek için kredi çekmektedir. Peki, İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Neye Göre Belirlenir?  Bilindiği üzere fon fazlalığı olan kişiler ile fona ihtiyacı olan kişilerin belli bir sistem ile bir araya getirilerek ihtiyacın giderildiği yapıya bankacılık denilmektedir. Çoğu insan paraya ihtiyacı olduğu zaman bankaların açmış oldukları kredilere ve bu kredilere uyguladığı faiz oranlarını araştırır. Bu kimi zaman konut kredisi, kimi zaman taşıt kredisi, kimi zaman ise ihtiyaç kredisi olmaktadır. Genel anlamda banka faiz oranları arz ve talebe göre belirlenmektedir. Talebin ne kadar fazla olması kredi faiz oranlarının o kadar yükselmesine yol açmakta, talebin az olması ise faiz oranlarının düşmesine yol açmaktadır.

Faiz Oranlarının Arz ve Talep Etkileri

Bireysel kredi kullanmak için bankaya müracaat ettiğinizde yapmış oldukları ilk araştırmanın başında kredi notu gelmektedir. Kredi notunuz ne kadar düşük ise faiz oranları da esneyebilir. Banka kredi faiz oranlarını belirler iken arz ve talebi göz önünde bulundurur. Arz ve talebin faiz oranları üzerinde ciddi derecede büyük bir etkisi bulunmaktadır. Bunu en büyük sebeplerinden birisi paranın kullandırılması ve piyasanın daha hareketli bir hale getirilmesidir.

Kredi Notu Faiz Oranını Değiştirebilir mi?

Bireysel kredi kullanmak için müracaat ettiğiniz bankanın size cevap verebilmesi için bazı araştırmalar yapması gerekmektedir. Bu aşamada KBB tarafında tutulan kredi notları incelenmektedir. Eğer ki kredi notunuz düşük ise ve müracaat ettiğinizi bankada size kredi vermeyi kabul ettiyse size uygulanacak olan faiz oranları değişecek ve yükselecektir. Sizden kredi notu daha yüksek birinin sizinle aynı şartlarda kullanacak olduğu kredi için daha düşük faiz oranı ödemsi de bundan kaynaklanmaktadır.

Kredi faiz oranlarının belirlenmesinde birçok farklı etmen rol oynamaktadır. Emekli bir devlet memuru iseniz ve kredi kullanmak istiyorsanız devlet bankalarını tercih ettiğinizde daha düşük faiz oranları olan kredi kullanma imkânınız bulunmaktadır. Faiz oranlarının daha çok piyasalara göre belirlendiğini, bunun yanında kişiye bağlı olarak tekrardan revize edilebildiğini de söylemek mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Banka Kredisi Devir Edilebilir mi? başlıklı makalemizde Banka kredisi, Banka Kredisi Devir Edilebilir mi? ve Banka Kredisi Devir Etme hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ