İller Bankası Nedir Görevleri Nelerdir

İller bankası nedir görevleri nelerdir diye sorulduğunda; İller Bankası ilk kez 11 Haziran 1933 senesinde oluşturulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı içinde halk kurumu biçiminde görev yapmaktadır. İller Bankası, kendi yasasında ve özel hükümlerinde bulunan prosedürleri gerçekleştiren bir bankadır.

Görev ve Yetkileri Nelerdir?

15.000.000 TL gibi bir anaparayla kurulmuş ve köylerden çok Belediyelere hizmet veren bir banka olarak isminden sıklıkla söz ettirmiştir. Kuruluşundan 11 yıl sonra belediyelerle beraber köylere ve İl Özel idaresine de görev almaya başlamıştır. İşte 1944 yılında yapılan düzenlemeye müteakip Belediyeler Bankası olarak oluşturulan bu banka sonradan İller Bankası adını almıştır.

İller Bankasının Görevleri

İller Bankası’nın vazifesi belediye ve köylere finansal ve ekonomik yardım sağlamaktır. Bağlı olduğu ilde de mahalli idarelere kredi olanağı takdim etmek, Kendi içerisinde alınan kredinin nerede ve hangi işlerde kullanıldığını ve işlerin düzenli bir şekilde denetimi ile birlikte kontrolünü sağlamak, Yönetimler aracılığıyla talep edilen üst yapı, alt yapı vb. bu gibi kapsamı geniş olan projelerin çalışmasını gerçekleştirmek, Yönetimlerce ilgi edilen işlerin oluşturulması sırasında gerekli olan araç ve malzemeleri sağlamak, Yönetimlerin içinde bulunan menkul ve taşınmaz malların sigorta gibi prosedürlerini gerçekleştirmek, Yasalarla beraber verilen vazifeleri ve kendi yönetmenliğinde bulunan işlemleri yerine getirmek, Belediyelere rastgele bir iş için kredi verdikten sonra bunun takibini yapmak. Bu manada köylerin ve belediyelerin vermiş olduğu taahhütlerin yerine getirilip getirilmediği, aksaklık olup olmadığı tetkik eder denetler. Bağlı olduğu illerdeki yerel yönetimlerin işlerini yerine getiren bir banka olarak iller Bankası,

Atatürk’ün arzusu üzerine kurulalı tam olarak 81 sene olmuştur. Bu denli durmadan çalışmakta olan bu banka sermayesi ile de konusunda güçlü olan bankalar arasında yerini almaktadır.

Bir önceki yazımız olan HSBC Swift Kodu Sorgulama başlıklı makalemizde HSBC swift kodu sorgulama, swift ve Swift işlemi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ