ING Bank Kimin?

ING bank eski Oyak Bank’ı satın alarak 2007 senesinde beri ülkemizde hizmet veren özel bir bankadır.Oyak bank 1984 senesinde Bank of Boston’un İstanbul şubesinin kurulması ile Oyak, Alarko ve Cerrahoğlu beraber 4 ortaklı bir Türk bankası  olarak hizmet vermeye başlamış ve 1991 senesinde Oyak Grubun diğer ortaklarda ki hisseleri satın alarak bankanın tek sahibi olması ile Türk Boston Bank A.Ş  adıyla finans hayatına devam etmiştir.1996 senesinde isminin Oyak Bank olarak değişmesi ile beraber bu tarihe kadar hizmet verdiği kurumsal müşteriler dışında müşteri ağını geliştirerek bireysel bankacılık alanına yönelmiştir.Şube sayısını  arttırma hedefi ile 2001 yılında Sümerbank satın alınarak Oyak Bank A.Ş ile tamamen birleştirilmiştir.

2007 yılında Hollanda’lı INGbankası tarafından satın alınan Oyak Bank 1 Temmuz 2008 tarihinden itibaren ING bank adı ile hizmet sunmaya devam etmiş ancak Oyak Bank faaliyetlerini bu satın alma ile beraber tamamen   sonlandırmıştır.

Yeni nesil bankacılığı hedef alan ING bank dijital bankacılıkta da büyümeye devam etmektedir. ING bank portföy Türkiye’de kurulan ilk portföy yönetim hizmeti veren kurum olma önemine sahiptir.

ING bankın yer aldığı ING European Financial Services Plc. İrlanda’nın Dublin kentinde  1994 senesinden beri faaliyet gösteren İrlanda yasalarına ve mevzuatlarına bağlı olan bir finans kurumudur.40’dan fazla ülkede hizmet veren 53 binin üzerinde kişiye istihdam yaratan ING bank Türkiye dışında Avrupa, Kuzey ve Latin Amerika, Asya ve Avustralya’da  faaliyetini sürdürmektedir.

Bir önceki yazımız olan HSBC Bankası Kimin? başlıklı makalemizde hcbs bankası sahibi kim ve hsbc bankası kimin? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ