İnşaat Tamamlama Kredisi Nedir ? Veren Bankalar Hangileridir ?

Bankalar kendi müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik düşük faiz oranları ve uygun ödeme seçenekleriyle, çeşitli kredi ürünleri sunmaktadır. Banka kredileri arasında ön plana en fazla ihtiyaç kredileri çıkmaktadır. Bankaların kulandırdığı  bu ihtiyaç kredileri; eğitim, sağlık, evlilik, borç yapılandırma ve inşaat tamamlama gibi taleplere göre verilmektedir. Bu krediler içerisinde müşterilere yeni sunulan  kredi inşaat tamamlama kredisidir. Son zamanların en gözde kredisidir. Ülkemizde dört banka tarafından bu hizmete sahip olabilirsiniz. O bankalar ; Ziraat bankası, Vakıfbank, İş Bankası , Halkbank ve Şekerbank’tır. İnşaat tamamlama kredilerinin şartları arasında; müşterilerinin yapmış olduğu inşaatın, belli bir kısmının tamamlanması ve geriye kalan kısımda ortaya çıkan ihtiyaçların giderilmesi şartı vardır. Ayrıca bu inşaatın en az % 70 inin tamamlanması gerekir aksi taktirde kredi verimez.

Bankaların kredi alacaklarını detaylı olarak incelersek Ziraat bankası inşaat tamamlama kredisi özellikleri şunlardır; “120 aya kadar vade imkanı bulunmaktadır. Krediye konu gayrimenkul üzerine ipotek tesis edilmekte ve ayrıca şahsi ve/veya maddi teminat alınmaktadır.” Başvuru kanalları Ziraat Bankası şubeleridir.

   İş Bankası kredisinin özellikleri; “Yapılacak harcamalara ilişkin proforma faturanın veya ilgili mercilerde alınacak konutun yapımına ilişkin belgelerin ibrazı karşılığında evinizi inşa ediyoruz. 1- 120 ay arasında istediğiniz vadede  tamamlama kredisi almak isterseniz şubelerimize başvurabilirsiniz. “

   Vakıfbank kredisinin özellikleri; “kooperatifler ortalama inşaat seviyesi en az % 40 olmalıdır. Gayrimenkul belediye sınırları içerisinde olmalıdır. Gayrimenkulun inşaat ruhsatı alınmış olmalıdır. Gayrimenkulun üzerinde başka takyidat (rehin, haciz ) olmamalıdır.”

Halkbank kredisi özellikleri; “Kredi kullanacak müşterinin asıl iş konusunun gayrimenkul inşaatı ve ticareti dışında olması zorunludur. Satın alınacak konut üzerine birinci dereceden ipotek alınır. Kullandırım tutarı en az 10000 TL olmak üzere belirli bir üst limit yoktur.”

Bir önceki yazımız olan Sıfır Araba Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde araba kredisi, araç kredisi nasıl alınır ve Sıfır Araba Kredisi Nasıl Alınır? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ