İnternet Bankacılığı Hakkında

Bankacılık sisteminin çok gelişmesine bağlı olarak bu alanda tüm bankalar müşterilerine hızlı ve pratik işlem imkanı yaratmıştır. Bankacılık anlamında son zamanlarda artık tüm işlemler internet bankacılığı adını verdiğimiz bir sistem üzerinden yapılabilir hale gelmiştir. İnternet bankacılığı hakkında yapılabilecek en güzel tanımlama, şubelerin internet üzerine aktarılmış şekli tanımlaması olacaktır. Herhangi bir banka üzerinden internet bankacılığı sistemini kullanan her müşteri, şubelerden yapabildiği tüm işlemleri internet üzerinden de yapabilecektir.

İnternet Bankacılığı Nasıl Kullanılır?

Bankacılık sektöründe her bankanın kendi adına geliştirdiği bir internet şubesi mevcuttur. Bu sistemi kullanmak için bankanızdan tek bir şifre edinmeniz yeterlidir. Sistemde kullanıcı adı kısmına hesap numaranızı ya da TC kimlik numaranızı, şifre kısmına ise bankanızdan edindiğiniz internet şifresini girdiğiniz zaman sistemi kullanabilirsiniz. Şifre edinme işlemlerini direkt olarak şubelerden yapabileceğiniz gibi, internet üzerinden de edinebilirsiniz. Sisteme girdikten sonra menü kısmından istediğiniz tüm işlemi yapabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Üzerinden Hangi İşlemler Yapılır?

Normal bir şekilde banka şubesinden yapabildiğiniz tüm işlemleri, internet bankacılığı sistemi üzerinden de yapabilirsiniz. Özellikle Havale ve EFT işlemleri için bu sistem oldukça idealdir. Zira internet bankacılığı üzerinden yapılan bu işlemlerde herhangi bir işlem ücreti alınmaz ya da daha düşük alınır. Bunun yanı sıra borç ödeme, bakiye sorgulama gibi tüm işlemleri de internet şubesinden yapabilirsiniz.

İnternet bankacılığı için şifresi bulunan kişiler tüm kredi kartı ve kredi başvurularını internet üzerinden de yapabiliyor. Bu sayede hiçbir şekilde banka şubesine gitmeden kredi kartı alabilir ya da kredi çekebilirsiniz. Hatta ortalama 15 bin TL’ye kadar olan kredileri direkt olarak internet üzerinden de alabilirsiniz. Ancak başvurunuz için banka sizlerden belge talep ediyorsa, internet başvurularının ardından yine şubeye gitmeniz gerekebilir.

Bir önceki yazımız olan 2017 Banka Kredi Faiz Oranları başlıklı makalemizde 2017 banka kredi faiz oranları, faiz ve Faiz Oranları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ