İnternetten Kredi Kartımdan Para Çekilmiş Ne Yapmalıyım?

İnternetten kredi kartımdan para çekilmiş ne yapmalıyım, sorusuyla bugün karşınızdayız. Bilinçli, bilinçsiz tüm kredi kartı kullanıcılarının başına gelebilecek bu sorunla karşılaştığımız zaman nasıl çözümleyebiliriz?

Öncelikle bilginiz dâhilinde olmayan bir harcama tutarı ile karşı karşıya kaldığınız zaman yapmanız gereken ilk şey durumu hemen bankanıza bildirmek olacaktır. Banka bu bildiriminizden sonra Kredi Kartı Harcama itiraz formu adı altında düzenlenen bir formu doldurmanızı isteyecektir. Bu formu bankaya ibraz etmeniz durumunda form işlemin gerçekleştirildiği iş yerinin bankasına iletilecek ve karşı taraf detaylı şekilde bilgilendirilecektir.

Kredi Kartlarına İnternet Tuzağı!

 • Özellikle son zamanlarda cep telefonuna APK dosyaları ile Pokemon Go oyununu indiren kişiler kredi kartlarından para çekildiğine dair şikâyetlerde bulunuyor.
 • Bu durumda kimsenin bize ücretsiz içerik vermediğini kabullenmeliyiz. İnternet üzerinden indirdiğimiz tüm uygulamaların güvenli ortamlarda indirildiğine dikkat etmeliyiz.
 • Kredi kartlarına internet tuzağı en çok, internet ortamından yapılan alışverişlerde yaşanıyor. Alışveriş yapmak için girdiğiniz, ne kadar güvenilir olduğunu sorgulamadığınız sitelerden yapılan alışveriş sonrasında kredi kartınızdan bir miktar para çekildiğini fark edebilirsiniz.
 • Tüm kredi kartı kullanıcılarının bilmesi gereken en önemli ayrıntı internet üzerinden yapılan alışverişlerin kötü niyetli hackerler tarafından takip edildiğidir. Bu durumda yeni hedef sizin kredi kartınız ve kredi kartı limitiniz olacaktır.

Bu Numaralar Hayat Kurtarıyor!

 • İnternet ortamında kredi kartınızdan sizden habersiz para çekildiğini tespit etmeniz halinde 4444 numaralı ya da 0850 ile başlayan banka numarasını arayarak bankanızı bilgilendirmelisiniz.
 • Kartınızı kullanıma kapattırarak kredi kartınızdan daha büyük para çekimlerine engel olabilirsiniz.

Kredi Kartınızı İptal Ettirin!

 • İnternet üzerinden kredi kartınızın kullanıldığını anladığınız an kredi kartınızı iptal ettirmelisiniz.
 • Daha sonra internet üzerinden hangi site ve hangi firmalardan sanal alışveriş yaptığınızı tespit ederek not almalısınız.
 • Hazırladığınız listeyi de birlikte götürerek bankanızla görüşmenizde yarar var. Bu problem karşısında size bankanızdan daha iyi kimse yardımcı olamaz.
 • Hazırlayacağınız dilekçe sonucunda harcamaların sizin tarafınızdan yapılmadığı tespit edilirse savcılığa başvuru yapma yolu açılmış olacaktır.
 • Eğer sizin bilginiz dışında yapılan alışveriş tamamlanmadıysa, işlemi hemen iptal ettirebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcu Varken Kart İptal (Kapama) Edilir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ