İş Bankası Swift Kodu Sorgulama

İlk ulusal banka olma özelliği ile bilinmekte olan İş Bankası, dünyanın en iyi 118. bankası olmakla beraber bireysel ve ticari bankacılık hizmetlerinde bulunuyor. Yurtdışı şubeleri ile birlikte bankacılık faaliyetlerine devam eden banka, ülke içinden yurtdışına yada yurtdışından ülke içine yapılacak döviz transferlerinde ortak bir dil olan swift kodunu kullanarak işlemlerin süresini ve maliyetini azaltmıştır. Her iki kelimede İngilizce kökenli olan kelimelerin baş harflerinden alınan swift kodu, tüm dünyada uygulanan standart bir yapıdır. İş bankası swift kodu sorgulama bölümüne baktığımız zaman, İş Bankası müşterilerinin yurtiçi veya yurtdışı hesaplarına yapacakları döviz transferinde bankaya ait olan ISBKTRIS kodunu kullanıyor.

İş Bankasına Ait ISBKTRIS Nasıl Oluşmuştur?

Bu kodun ilk dört hanesi, bankaya ait olan dört harf ile beraber Türkiye’nin kodu olan iki haneli TR ve yine iki haneli yerel kod numarasından oluşuyor. Bu kod numarası dünyada standart olarak kullanılıyor. 11 haneli olarak belirlenen bu kod, Türkiye’de 8 haneli olarak belirlendi.

İş Bankası Üzerinden Yurtdışı Hesabına Para Aktarma

Öncelikle İş Bankasından yapılan transferler ATM ile yurtiçinde veya yurtdışında bulunan bankalara yapılabiliyor. Eğer isterseniz telefon bankacılığı aracılığı ile de bu işlem gerçekleştiriliyor. Ayriyeten banka şubelerine giderek veya internet bankacılığı aracılığı ile işlemlerinizi kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Eğer yurtdışına transfer yapmak istiyorsanız göndereceğiniz kişiye ait ad ve soyad, adres bilgisi ve iban numarasını swift kodu ile birlikte temin etmeniz gerekiyor. Ayrıca paranızın daha hızlı ulaşabilmesi için swift kodu dışında şube kodu ile birlikte hesap numaranızı da yollamanız gerekiyor. İşlemleri tamamladığınız zaman yurtdışından İş Bankası hesabınıza swift kodu ile gönderilen havaleler yaklaşık 2-3 iş günü içinde hesabınıza aktarılır.

Bir önceki yazımız olan Şekerbank BIC Kodu / Swift Kodu SEKETR2A başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ