İştira – Iskonto Kredileri nedir?

Bankalardan kredi kullanımı yapmak isteyenlerin önüne alternatif bir çözüm yolu olarak çıkan iştira-iskonto kredileri çek ve senetler üzerinden kurulan bir ilişki şeklinde ortaya çıkar. Bankalara verilen çek ve senetlerden ilgili faiz ve komisyon giderleri düşüldükten sonra kalan tutar kredi kullanımı yapmak isteyen tarafa ödenir. Bu sistemde nakit alımı konusunda sıkıntı yaşayan taraf elindeki çek ve senetleri bankaya vererek bu değerlerle ilgili takibi yapmaktan kurtulmuş nakit konusunda yaşadığı soruna kısa süreliğine de olsa çözüm bulmuş olur.

Çek ve senetlerin bankaya teminat olarak verilmesinden sonra senetlerin ödemesi ile ilgili yaşanacak sorun bu değerler üzerinden kredi kullanımı yapan tarafı sıkıntıya uğratacaktır Başka bir çek veya senedin teminat olarak sunulması mümkün olmadığından aynı tutar kadar miktarın nakit olarak aynı gün bankaya yatırılması gerekir. Bu kredi, görünürde soruna çözüm olarak duruyor olsa da ödemeler konusunda sorunsuz bir sürecin yaşanması önemlidir.

Iskonto-iştira kredilerinin olumlu tarafları nelerdir?

Bankalara verdiğimiz çek ve senetler üzerinden faiz ve komisyon bedeli düşüldükten sonra tarafınıza ödemeniz nakit olarak gerçekleşir. Bu noktadan itibaren çek ve senetlerle ilgili tahsilat takibi yapmanız gereksiz hale gelecektir. Kıymetli evraklar üzerinden sağlanan kredilerde değerlerin üzerinde yazan vade süreleri beklenmeden nakde dönüştürebilme imkanı vardır. Bu da acil nakit ihtiyacı olan kişilere avantaj sağlamaktadır. Bu değerlerle alakalı olarak kayıp ve takip süreci ortadan kalktığı için tüm sorumluluk banka üzerinde kalacaktır. Üstelik bu kredinin diğer kredilere göre faiz ve komisyon düşüklüğü nedeniyle avantajlı tarafı olduğu gibi yasal yükümlülükler açısından da diğer kredilere göre daha az prosedürü vardır.

Iskonto iştira kredilerinin olumsuz  tarafları nelerdir?

Bu kıymetli evrakların ödemesi ile alakalı yaşanacak sorun ticari itibar üzerinde zedeleyici etki yapacağından  kıymetli evraklar arasında keşide edilemeyenler varsa bunlara ait ödemelerin nakit olarak yapılması gerekir

Iskonto ve iştira aynı anlamda midir?

Senet borçlusu ile hizmeti alan kurum aynı belediyenin sınırları içerisinde olduğunda buna ıskonto, farklı belediye sınırlarında ise iştira adı verilmektedir.

Normal kredilerden farklı olarak bankalardan alınan ıskonto-iştira kredileri bankaların kendilerine işletmeler tarafından getirilen çek ve senetlerin toplam miktarı kadar borçlu cari hesap açarak peşin kredi kullandırmasıdır. Bankalardan kredi kullanımı yapmak isteyenlerin yüksek faizler nedeniyle maliyetlerde yaşanacak artış böyle alternatif bir çözümü karşılarına çıkarmış kıymetli evrakların ödemeleri ile alakalı sorun yaşanmadığı sürece alacak-verecek döngüsünü çeviremeyen işletmeler için güzel bir çözüm olarak ortaya çıkmıştır.

Bir önceki yazımız olan Banka Hesabımda Ne Kadar Para Var Nasıl Öğrenirim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ