Kadın Girişimci Destek Kredileri

Kadın girişimcilerin kuracakları işle ilgili oluşabilecek giderleri finanse edebilmek için devlet kurumları ve özel bankalar aracılığı ile kredi temini yapılabilmektedir. Devlet kurumları tarafından olan kosgeb tarafından 50.000 TL. Hibe kredi veya 100.000 TL’ye kadar da faizsiz kredi tahsisi sağlanabilmektedir. Bu krediye yönelik başvuruda bulanacak olan kişilerin de kurum tarafından verilen eğitimlere katılması ve düzgün bir projeyi kuruma sunmaları gerekmektedir.

Kosgeb tarafından verilen bu hibe krediye başvuruda bulunacak olan kadın girişimcilerin kurum tarafından sunulan uygulamalı girişimcilik eğitimine katılması ve belirli saatleri doldurarak eğitimi tamamlayanlara program sertifikası verilmektedir. Bu eğitimin verilme  amacı kuruma sunulacak olan iş projesinin hazırlanmasına yönelik gerekli bilgilerin sunulmasıdır. Projesi kabul gören kişilere hibe kredi ve faizsiz kredi sunumu kurum tarafından yapılmaktadır.

Bu eğitime katılacak olanlarda aranan özellikler nelerdir?

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Kadın girişimci ünvanlıyla başvuruda bulunmak
  • İş- kur veya kosgeb kurumlarına ait birimlere şahsen başvuruda bulunmak
  • Kurumun yaptığı mülakatta başarılı olmuş olmak

Bu özellikleri taşıyanların yaptıkları başvurular kabul edildikten sonra ilgili eğitime yönelik %80 devamlılık gösterme şartı aranmaktadır .

Bu krediye hak kazananların hangi giderleri finanse edilecektir?

İş projesi kabul gören kadın girişimcilerin;

  • 000 liraya kadar işletme kuruluş giderleri
  • 000 liraya kadar makine, teçhizat ,ofis donanım ve yazılım desteği verilmektedir
  • 000 liraya kadar işletme giderleri desteği verilmektedir

Bu gider kalemleri geri ödemesiz olarak verilen 50.000 liralık hibe kredi kapsamında yer alacak olan giderlerdir. Birde yine bu kredi ile birlikte geri ödemeli olan 100.000 lira değerinde faizsiz kredi halk bankası kanalı ile tahsis edilmektedir.

Bu kredi başvurusunda bulunacak olanlar için örnek iş kolları hangileri olabilir?

ev yemekleri lokantası, pastahane, kafeterya, hamur işleri üzerine üretim yapımı, ayakkabıcı dükkanı, giyim mağazası, güzellik merkezi, kuaförlük gibi mesleki faaliyetlerde bulunmak isteyecek olanlar veya farklı iş fikirlerine sahip olanlar bu kredi için başvuruda bulunabilirler

Hangi bankalar kadın girişimcilere yönelik destek kredi uygulaması yapmaktadır?

Garanti bankası, iş bankası,teb,finansbank, ziraat bankası, halk bankası,vakıfbank,yapı kredi bankası gibi bankaların kadın girişimcilere yönelik kredi uygulamaları mevcuttur. Bu bankalardan bazıları çalışan sayısı ve bilanço bilgilerine bakarak kredi temini yapabilmektedir.

Mevcut işini geliştirmek veya yeni kuracağı işi için finansman desteğine ihtiyaç duyan kadın girişimcilere devlet eliyle 50.000 TL’ye kadar geri ödemesiz hibe kredi ile 100.000TL ‘ye kadar faizsiz kredi temini yapılabilmektedir. Bu kredi devletin seçim vaatleri arasında yer alan genç girişimcilere yönelik olarak verilen kredi kapsamında sunulan kadın girişimcilere yönelik sunulan bir kredidir .Bu kredinin dışında yine özel bankalar tarafından da girişimci kadınlara yönelik destek kredi uygulaması yapılmakta her bankanın kendi yönetimsel anlayışı çerçevesinde farklı talepleri olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Esnafa 30.000 TL Faizsiz Kredi başlıklı makalemizde 30.000 liralık faizsiz kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ