Kanal İstanbul Güzergâhı

Son zamanlarda gündemde sıkça gördüğümüz kanal İstanbul güzergâhı belli oldu. Ulaştırma bakanı Binali Yıldırım’ın ‘Çalışma Tamamlanmadı, yeri kesin değil’ dediği Kanal İstanbul’un resmi olmadığı belirtilen Küçükçekmece güzergâhının değişiklik göstermesine geçmişi Poleotik çağa kadar giden Yarımburgaz mağaralarının sebep olduğu ortaya çıktı.

Türkiye’nin Mega projeleri arasında yer alan Kanal İstanbul’un güzergâhıyla alakalı olarak değişiklik yaşanabileceğini belirten Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığın yaptığı bütçe sunumunda Kanal İstanbul’un güzergâhıyla alakalı olarak ilgili detayların daha tamamlanmadığını söyledi.

Kanal İstanbul Güzergâhı Projesi İçin Rota Belirlendi

  • Binali Yıldırım açıklamalarında Kanal İstanbul Projesi için 5 güzergâh üzerinde çalıştıklarını belirtti.
  • Hiçbir güzergâhı bugüne kadar resmen açıklamadıklarını belirten Yıldırım, vatandaşların ileriki zamanlarda hayal kırıklığına uğramaması için beyanatta bulunduğunu da belirtti.
  • Şubat aylarında yapılan bu açıklamalar Kanal İstanbul güzergâhının henüz belli olmadığı yönündeydi. Son zamanlarda alınan haberler Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Kanal İstanbul projesi’nin son aşamaya geldiği yönünde.
  • Bu proje için Panama ve Hollanda kanallarında inceleme yapılarak 100 bin ölçekli planın kabul edildi. Aynı zamanda bunun ardından 5 binlik plan da beraberinde gelecek.

Kanal İstanbul Projesi İçin 100 Bin Konut İnşa Ediliyor

  • Kanal İstanbul’un her iki yakasında toplamda 100 bin konut inşa ediliyor. Yaklaşık olarak 500 bin kişinin yaşayabileceği bir şehir haline gelmesi planlanıyor.
  • Bu şekilde karşılıklı olarak 250-250 bin ya da 300-200 bin nüfusa sahip iki şehir inşa edilecek. Kanal kapsamında meydana getirilecek olan şehrin spor ve kültür alanları alışveriş ve fuar merkezleri de içerisinde yer edinecek.
  • Kanal İstanbul’un çevresinde ekolojik turizm alanının da oluşturulması bekleniyor. Terkos Gölü’nün çevresinin de bu amaçla kullanılması bekleniyor.
  • Bu bölgede, bungolav tipi evlerle doğa turizmi yapılarak farklılıklar yaratılacak. Kanal İstanbul’un İstanbul boğazına benzemesi bekleniyor. Bu amaçla kanalda ikinci bir haliç yer edinecek.
  • Kanal İstanbul projesinin ne zaman biteceği de merak edilenler arasında. Projenin 2023 senesinde bitirileceği gelen haberler arasında.
  • İstanbul Kanal projesi 25 metre derinliğe sahip olmasından dolayı 15 milyar dolar yatırım yapılacağı gelen tahminler arasında.

Bir önceki yazımız olan Konut Hesabında Faiz Var mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ