Kara Liste Affı Ne Zaman Çıkacak 2016

Bazı dönemlerde mevcut hükümetin ekonomiye güç kazandırma amacıyla çıkardığı mali sicil affı ,merkez bankası kara liste diye tabir edilen ve çeşitli sebeplerden ötürü finansal darboğaza girmiş kişileri rahatlatarak finans sektörüne yeni bir hız katmaktadır. Meclise, kara listede yer alan yaklaşık bir milyon kişinin affı için verilen mali sicil affı şu an tasarı aşamasında olup yasalaşması halinde tüketici kredileri konusunda mağduriyet yaşamış kişiler ile karşılıksız çek mağduriyetine uğramış esnaf ve tüccarlar içinde  ekonomik anlamda rahatlama sağlayacaktır.

Kara listeye giren vatandaşlar bazen ekonomide sonradan ortaya çıkan sebeplerden, bazen ödemeler konusunda yaşanan ciddiyetsiz tutumlardan ötürü bankalardan kırmızı kalem yiyerek kara liste diye tabir edilen sınıflandırmanın içinde yer alırlar. Mali sicil affının gündeme gelişi bankalarla sürekli sorun yaşayan bir sınıf için fırsat niteliği taşımaması için bankların bu kişileri tespit ederek sicil affının yasalaşmasından sonra kuracakları ilişkiye dikkat etmeleri gerekiyor. Zaten afişe edilmiş olan bu kişilere ait bir kopyayı bulundurarak sonradan ortaya çıkabilecek olan krizler önlenebilir.

Mali sicil affına uğramış olanların başvuru süreleri ne kadardır?

Hükümetin en son prim borçlularına yönelik çıkardığı attan sonra şimdi de mali sicil affı gündeme geldi. Mali sicil affına yönelik olarak şu an tasarı aşamasında olan konu yasalaşırsa 3 ay içinde müracaatta bulunarak ödemesini yapan herkes kara listeden silinecek. Kara liste bilindiği üzere şu an kredi kredi kayıt bürosu kayıtlarında yer alan bankalardan mim yemiş kişileri ifade eden bir tabirdir.5 yıl süre ile herkesin bilgisine açık tutulan kayıtlar bu süre zarfında kişinin tüm finansal aktivitesini yaşanan olumsuzluk sebebiyle bloke eden bir durumdur .Dolayısıyla bu tasarının yasalaşması askıya alınan bu finansal süreci tekrar aktive eder nitelikte olacaktır

Tasarı yasalaşırsa kredi kartları ile ilgili yeni düzenlemeler getirir mi?

Kredi kartı borçlarının kendisi için belirlenen süreler içinde asgari tutarının ödenmesi borcun tümüne yönelik faiz uygulanmasına neden olmaktaydı. Yeni uygulama da ise asgari tutar ve üzeri ödeme yapmış olan kişiler akdi faiz ödeyecek altında ödeme yapanlar ise ödenmeyen kısım için gecikme faizi geri kalan kısma ise akdi faiz ödemesinde bulunacaklar .

Kara liste affı çok kısa süredir beklenen fakat gündeme alınmayan bir konuydu. Meclisin gündemine alınarak tasarı aşamasında tutulan kara liste affının yasalaşması halinde bu sebepten ötürü finansal aktivitesi askıya alınmış pek çok kişi için ekonomik canlılık yeniden sağlanacaktır. Bu durumun kötü niyetli hareket edecek olanlar için fırsat niteliği taşımaması adına bankaların daha temkini hareket ederek bu pozisyonda olanların listesini  bulundurarak bu kişilerle iş yapma konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir. Aksi durumda daha evvel kredi ve kredi kartları nedeniyle oluşan mağduriyeti 2 katına çıkartma durumu oluşarak bankaları zora sokan bir sürece girilebilir.

Kara Liste Hakkında diğer makalelerimize http://www.eftnedir.org/kara-liste linkini tıklayarak göz atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Veren Bankalar 2016 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. gülay dedi ki:

    selam bu sicil affıyla ilgili yazınızı okudum temmuz ayı olarak fakat ekim ayı bitiyor ve halen bir gelişme yok.Bu konuda başka bilgi edinebildinizmi acaba kesin çıkacakmı bana bilgi verriseniz çok sevinirim.

BİR YORUM YAZ