Kara Liste Hakkında Yanlış Bilinenler

Kredi kayıt bürosu tarafından kişi ve kurumlara ait olarak tutulan finansal durum geçmişi derecelendirilerek takip edilmekte, kendisi ile talep eden kişilerin  bilgisine sunulmaktadır. Bilgilerin risk merkezine aktarılmasından önce kayıtlar merkez bankası tarafından tutulmakta ,ödemeler konusunda sıkıntı yaşatan, haciz ve icra süreçlerine muhatap olmuş kişiler kara listeye alınarak finansal aktiviteleri belirli bir süre askıya alınırdı.

Şu anki uygulamada kayıtlar, kredi kayıt bürosu tarafından tutulmakta kara liste diye tabir edilen kişilere ait kayıtlar buradan takip edilmektedir. Kredi kayıt bürosu tarafından tutulan kayıtlar 5 yıl süre ile silinmemekte bu süre zarfında bankalarla yaşanan süreçler risk raporu ve kredi notu bilgisine dönüştürülerek herkesin bilgisine açık hale getirilmektedir.

Kara listeye giren birinin kredi alabilme ihtimali nedir?

Kara listeye girmiş olan kişi bu duruma muhtemelen ödenmemiş borçlar ile maruz kaldığı icra ve haciz süreçleri nedeniyle gelmiştir. Bu süreçleri geçirmiş birinin bankalardan  kredi alabilme ihtimali zayıf olacaktır fakat gelir ,maaş, kefil ,iş gibi konular bankaların önem sırasında yer almaktadır .Bahsedilen konulara yönelik olarak bir güven profili çizilebilirse kredi alabilme ihtimali oluşacaktır.

Kara listeden çıkmak mümkün değil midir?

Kara listeye girmiş olan kişiler bu duruma sebep olan faktörleri tersine çevirdiklerinde kredi notlarında yükselişe geçerler fakat bu kara listeden çıkma manasına da gelmez. Bu mevcut durum süresi uzun olacak bir süreç içerisinde banka kaynaklarının aktif şekilde kullanımı ve ödemeler konusunda gösterilecek titizlikle  yavaş yavaş düzelecektir. Bir de kara listeye girmiş olan kişi mevcut borçlarını ödese bile Kredi kayıt bürosu verileri 5 yıl süre ile saklandığından o ana kadar yaşanan finansal süreç herkesin bilgisine açık kalarak görülebilecektir.

Mali affa uğramış olan kişi kara listeden çıkamaz mi?

Mali af dönem dönem devlet tarafından ekonomiye güç kazandırmak ve devlet gelirlerinde artış yaratabilmek amacı ile çıkartılmaktadır. Mali af gerçekleştiğinde kişi ve kurumlara ait olan borçlar silinecek olduğundan kara listede yer alan kişilere ait borçlar da bu durumdan etkilenir ve kara liste kayıtları sıfırlanır.

Kara listede yer alan birinin tüm finansal hayatı bloke mi olur?

Kara listenin finansal hayatı baltaladığı doğrudur fakat bu içinden çıkılmaz bir durum da değildir. Bankalarla başlatılacak yeni bir finansal süreç durumu lehinize çevirebilir. Bunlar; bankalarda açtırılacak vadeli ve vadesiz hesaplar, otomatik ödeme talimatlı faturalar, maaşın vadesiz hesaba yönlendirilmesi, eft ve havale gibi bankanın elektronik para transfer sistemlerini etkin şekilde kullanmak, kredi ve kredi kartı başvurusunda bulunup ödemeleri düzen içinde ve zamanında yapmak kara listede yer alan birinin finansal hayatını normale çevirebilecek uygulamalar arasında sayılabilir

Kara liste para akışını yürütemeyen ve anormal finansal gidişin dillendirilmiş halidir denebilir. Bu noktaya gelen biri banka kaynaklarını kullanmış fakat ödemeler konusunda sıkıntı yaratarak zorlu bir süreç yaşamış ve yaşatmıştır. Kara listeye girmiş olan birinin banka ve diğer finans kuruluşlarından kredi ve kredi kartı temini konusunda gerekli teminatları verdiği takdirde alabilme şansı bulunmaktadır. Kara liste bilindiğinin aksine bankalarla başlatılan yeni bir finansal süreç ile aşılabilen ve güven inşasının yeniden tesis edilebileceği bir durumdur. Bunun için yapılması gereken bu duruma sebep olan faktörlerin tespitinin yapılarak yeni bir rehabilitasyon sürecini devreye sokmak olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeye Bakmadan Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ