Kara Listede Olanların Kredi Kullanması

Bankalardan alınan kredilerin 3 dönem üst üste  ödenmemesi bankaların kredi kullanımı yaptırılan kişiyi yasal takibe almasına kredi kayıt bürosu kayıtlarında da düşük kredi notu ile değerlendirilip halk arasındaki adıyla kara listeye alınmalarına neden olur. Kredi kayıt bürosu verileri 5 yıl süre ile saklandığından bu olumsuz durum kişinin  daha sonra kullanmak isteyeceği banka kredilerini de kötü yönde etkileyecektir.

Eskiden merkez bankasında tutulan sicil kayıtları daha sonra buradan alınarak bankalar birliği çatısı altında kurulan risk merkezinde tutulmaya başlanmış kredi kayıt bürosu da buraya altyapı ve teknik destek sunmuştur. Kredi kayıt bürosu 9 bankanın bir araya gelerek oluşturdukları tüm banka müşterilerinin kredi kullanımı  ile ilgili bilgilerinin yer aldığı adeta bir veri ambarıdır. Banka müşterilerinin ödemede sorun yaşadığı kredilerin yanında düzenli şekilde yapılan ödemeler de burada kayıt altına alınmaktadır. Kredi kayıt bürosunun kişilerin finansal notu mahiyetinde olan findeks notu kredi ödeme performansını ölçmenin yanında iki banka müşterisinin ödeme performansları aynı olsa bile banka ile olan ilişkisi daha fazla ve daha çok hareket halinde olan hesaplar nedeniyle kendisine verilen kredi notu artacaktır. Bankalar kendilerine olan borçlarını iki hesap dönemi ödemeyen müşterisini üçüncü hesap dönemi sonunda yasal takibe alarak hakkında hukuki işlem başlatır. Bu aşamada kişi icra ve haciz gibi bir durumla karşılaşmamak için borçlarını bir an önce kapatmalıdır. Bankaya olan borçlar kapatılmış olsa dahi kredi kayıt bürosunda 5 yıl süre ile tutulan bilgiler kara listeye alınmış birine  diğer bankaların kredi vermemesine neden olur.

Bu noktada atılabilecek hangi adımlar bankaların farklı yaklaşımına sebep olabilir?

  • Kredi ile ilgili borçlarınızı ödemelisiniz.
  • maaş hesabınızın yatacağı bir hesap açarak fatura ödemlerinizi bu hesaptan yapmalısınız. kredi kartlarınızı da iptal ettirerek bu hesaba bağlı olan banka kartını kullanın
  • Vadesi bir ay olan yüksek miktar hesap açtırıp ve buraya para yatırın. Vadesi bittiğinde yenileme yapmamalısınız.
  • düşük limitli bir kredi kartı edinilerek ödemelerini hesap kesim tarihinden önce yapılmalı ve daha sonra bu kartıda iptal ettirmelisiniz.
  • Yeni bir vadeli hesap yüksek miktardan açılmalıdır. Vadesi maksimum 2 ay olmalıdır.
  • Kısa vadeli bir kredi başvurusunda bulunup vade süresinden önce ödemesi yapılarak kapatılmalıdır.
  • Nakit kullanarak yapabileceğiniz işlemleri kart kullanarak yapmalı ve kısa sürede ödemesini gerçekleştirmelisiniz

Bankada vadesiz hesabın olması veya düzenli olarak gelirinizin buradaki hesaba yatıyor olması bankalar tarafından kara listede olunsa dahi ufak kredi kullanımına izin verebilmekteler.5 yıl boyunca zamanında ödenmemiş kredi borçlarından ötürü yasal takibe girerek kara listeye alınmış olan bir kişi bu adımları uygularsa kredi sicilinde ve  kredi notunuzda olumlu değişimler yaşanacaktır.

Bankalar yasal takibe düşüp ödemede sorun yaşatan müşterileri güvenilir bulmaz kredi ve kredi kartı kullanımı yaptırmak istemezler. Bu aşamada borçların tamamından kurtulup düzenli bir geliri kredi başvurusu yapılacak bankada tutarak fatura ve benzeri ödemeler buradan yapılır. Burada önemli olan banka tarafından güven duyulan sadık bir şekilde ödemelerin yapılarak iyi müşteri profili çizmektir.

Bir önceki yazımız olan Kara Listede Olan Kredi Çekebilir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ