Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar Var Mıdır?

Çağımızda her bir bireyin kendi kişisel ihtiyacı büyük  bir oranda artmıştır diyebiliriz. Bu kişisel ihtiyaçların altından kalkmak her birey için hayattaki en önemli meselelerden, sorunlardan biri haline gelmiştir. Ve tabi ki toplumun bu ihtiyacı, yada sorunu, beraberinde bir takım çözüm önerilerini de beraberinde getirmiştir. Küçük çaplı ihtiyaçlar bir yana, özellikle yüksek oranda maddiyat ihtiyacına sebep veren ihtiyaçlarını gidermek için, toplumla beraber gelişen, bankalar tarafından kredi sistemi şüphesiz günümüzün en popüler maddi destek kaynaklarıdır.

Üstelik artık cep telefonumuzdan, internetten yada herhangi bir şubeden kolaylıkla başvurup alabileceğimiz kredilerimiz (genelde 3 çeşide ayrılırlar; konut kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi) geçmişe kıyasla daha uygun faiz ve ödeme planlarıyla gündeme gelmektedirler.

Herhangi bir bankadan çektiğiniz krediyi geri ödemekte sorun yaşamanız halindeyse bankalar yeni ödeme planları ve ek süreler tanıyıp müşteriye yardımcı olmaktadırlar. Buna rağmen eğer müşteri borcunu ödemez, ödeyemez ise haciz, maaşa el koyma gibi yöntemlerle alınan kredi borcunun tahsisini sağlamaktadırlar. Ve müşterinin çektiği kredi borcunu ödeyememesi durumunda ismi Merkez Bankası’nın kara listesine alınır, ve bankalar bu şahsa kredi vermekten çekinirler. Aynı zamanda doğal olarak şahsın kredi notu da büyük bir düşüşe uğrar. Peki şahsın kara listeye girmesine rağmen bankalardan kredi çekmesi söz konusu mudur?

Aslında evet, her ne kadar 5 sene boyunca bu olay zor olsa da kredi kartı borçlarını kapatmak, ek olarak tanınan sürede borcu ödemek gibi olaylar şahsın kredi notunun yükselmesini sağlayacaktır. Şahsın kara listede olmasına karşın yükselen bir kredi notuyla bankalardan ceza süresi boyunca tekrar kredi alması olağan bir durumdur. Alamaması durumunda kara listeden çıkması 5 yıl sürecektir. Bu süre sonunda tekrar alabilir.

Bir önceki yazımız olan Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı başlıklı makalemizde bes nedir, Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı ve devlet katkısı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ