Kara Listeye Bakmadan Kredi Veren Bankalar

Kara liste, banka ve diğer finansal kuruluşlar tarafından kullanımı yaptırılan kaynaklar ilgili sıkıntılı durum yaşatan kişileri tespit etmek için kullanılmaktadır. Eskiden merkez bankası tarafından kayıt altında tutulan kişilere ait kara liste, günümüzde risk merkezine iletilmiş ve kredi kayıt bürosu tarafından da puanlama sistemine dönüştürülerek yeni haliyle ifade edilmeye çalışılmaktadır. Kara liste, para yönetimi konusunda disiplinsiz hareket ederek ödemeler konusunda sorun yaşatan ve bankalardan kırmızı kalem yiyen müşterileri ifade etmektedir.

Pozisyonel olarak bu aşamada olan birinin tekrar bankalarla iş yapabilmesi kaynak temini noktasında kendine yer bulabilmesi oldukça zordur. Dolayısıyla bu aşamaya gelen biri mevcut durumda değişikliğe gidecek çözüm yollarını bulmak zorundadır. Ödemelerde yaşanan sorunları daha uzun vade ve bütçe ile uyumlu olacak şekilde refinansman seçeneğini kullanarak yapmalı gerekirse farklı bir bankada borçları toparlayarak düzgün bir ödeme planına kavuşturmalıdır .Ödemeler konusunda yaşanan gergin durum bankalardan kredi temininde ortaya çıkan en büyük sorundur. Muhtemel bir kredi onayında, benzer bir süreci yaşatacak banka müşterisi hiçbir finans kuruluşu ve banka tarafından kabul görmeyecektir.

Kara listede olan biri diğer bankalar tarafından nasıl tespit edilir?

Türkiye çapında bulunan tüm bankalarla kredi, kredili mevduat, kredi kartı, Kredi katlarına ait limitler, varsa haciz ve icra süreçleri ve kara listede yer alıp almadığı gibi bilgilere kredi kayıt bürosunda tutulan kayıtlar vasıtası ile erişilebilmektedir. Dolayısı ile yapacağınız bir kredi veya kredi kartı başvurusu negatif bir durum sözkonusu ise olumsuz değerlendirilerek tarafınıza bildirilecektir.

Kara liste ile ilgilenmeyen bankalar hangileri?

Birkaç bankanın kredi notu ile ilgili daha esnek politika geliştirdiği doğrudur fakat kara liste hakkında aynı şeyi söylemek pek mümkün değildir. Bahsedilen bankalar, geniş müşteri portföyünün getirdiği avantajı kullanarak mevcut riski tabana yaymakta ve en az hasarı kabul etmektedir.para yönetimi konusunda geliştirdikleri stratejiler ve politikalar yine bazı bankaların daha esnek davranış geliştirmelerine neden olmaktadır .Vakıfbank,akbank,iş bankası,hsbc,şekerbank,denizbank ,yapı kredi bankası gibi bankalar kaynak konusunda başvurulacak bankalardandır.

Kara listede yer alanlar teminatla kredi kullanabilir mi?

Kullanımı yapılacak olan muhtemel bir kredinin geri ödemesi kişinin  üzerine olan birtakım mülkiyetler veya kefil gösterilmesi ile aşılabilmektedir. Düşük kredi notuna sahip olanlar bankanın kredi notu ile ilgili esneklik noktasında yer alıyorsa teminat gösterilmesi ile kredi onayı alabilirler. Fakat aynı durumun kara listede olanlar için söylenmesi zordur.

Kara listeye bakmadan kredi veren banka yoktur. Kredibilitesi bu kadar düşmüş olan kişilerin tekrar güven ortamı tesis edilmeden kaynak kullanımına sıcak bakılmaz .Kara listeye girmemiz sebep olan faktörler bertaraf edilse bile 5 yıl süre ile bu kayıtlar herkes tarafından görülmeye devam edecektir. Fakat düzeltmiş olduğunuz son finansal durum da kayıtlarda yerini  alacaktır. Ödenmemiş borçlar 10 yıl süre ile görülmeye devam edecek banka ile olan tüm ilişkileriniz önünde blokaj sebebi olacaktır.

Kara Liste sorgulamak için tıklayın.

Bir önceki yazımız olan Kara Liste Dilekçe Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ