Kart Borcundan Nasıl Kurtulurum?

Kredi kartları hayatı kolaylaştıran paraya dönüşme hızı en yüksek banka ürünleri olmasına rağmen kendisine ait borçlar ödenmediğinde başta gecikme faizi olmak üzere pekçok olumsuz durum ortaya çıkabilmektedir. Kredi notu gibi bankaların kaynak temini talebinde bulunan kişilerin finansal geçmişi hakkında bilgi edindikleri veriler de bu durumdan olumsuz etkilenmekte ve parasal olarak ihtiyaç halinde olan kişiler zora girebilmektedir. Üstelik bu not düşüklüğüne sebep olan faktöre ait olan zamanında ödenmeyen borçlar beraberinde haciz ve icra süreçlerini de getirdiyse borç daha sonra ödense bile ilgili kayıtlar kredi kayıt bürosu verilerinde en az 5 yıl süre ile kalacak ve dileyen herkes bu durumu görebilecektir

Bu bahsedilen türden durumlara muhatap olmamak için borçların mümkünse günü gelmeden ödenmesi değilse en geç son ödeme tarihinde kapatmak en doğrusu olacaktır. Fakat çoğu zaman bu mümkün olmamakta ve kredi kartı borçları faiz yükü altına girerek kişiyi düzgün bir bütçe yapılandırılması yapmak zoruna bırakabilmektedir.

Kredi kartı borçlarını kapatabilmek adına neler yapılabilir?

  • Borcu borçla kapatma bu gibi sorunları yaşayan kişiler için gerekli olan bir kavramdır. Özellikle kredi kartıma yönelik banka tarafından uygulanacak olan gecikme faizinin %2,5’un üzerinde olduğunu da düşünürsek bankalardan temin edilecek ihtiyaç kredisi %1 ve altı grupta yer alarak mevcut soruna ekonomik bir çözüm getirecektir. Peki bu duruma ait ortamın oluşması nasıl sağlanır?
  • Öncelik borçların yeniden yapılandırılabilmesi için tüm bankalara ait borçlar tek bankada toplanmalıdır. Aylık taksitler haline dönüştürülen borçlar bankadan temin edilecek uygun bir faiz oranı ve vadelendirme ile kısa süre içinde bütçeye en uygun haliyle kapatılabilecektir.
  • İhtiyaç kredisi başvurusu yapmadan önce iyi bir banka araştırması yapmak önemlidir. Düşük faiz oranlı uygun ödeme seçenekli krediler sizin için en uygun olanı olacaktır. Kredi ödemesinin tekrar zora girmemesi adına dikkat edilecek bu husus ve yaşamın diğer alanlarına yönelik fatura, kira, giyim, gıda harcaması gibi gider kalemlerinin de bütçe planı içine dahil edilerek alınacak krediye ait ödemelerin aksamaması sağlanmalıdır.
  • Banka, sizin alacağınız bu kredi ile refinansman yaptığınızdan emin olmalıdır. Yani kredi talebiniz kredi kartlarına ait olan tüm borçların bu bankada toplanmak amacıyla olmalı ve bankada bu durumdan emin olmalıdır. Kendisi de bu durumla ilgili gerekli araştırmaları sistem üzerinden yapacaktır fakat sizin bu kart borçlarına ait gerekli belgeleri bankaya sunmanız ve inandırıcılığın yüksek olması için gerekirse bu borçların otomatik olarak ödenmesi adına bankaya yazılı bir talimat vermeniz işinizi kolaylaştırıcı etki yapacaktır
  • Borçlarınızı taksitlendireceğiniz bankanın kart borçlarına ait olan banka olması halinde banka sizin borçlarınızı taksitlendirme karşılığında kendi belirlediği faiz oranı üzerinden kredi temini yapacaktır. Tüm bunlar diğer bankalardan kredi alabilme ihtimalinin ortadan kalktığı durumlar için geçerlidir.
  • Kredi kartı sayısını azaltmak Hatta bir  kredi kartı ile tüm harcamaları yapıyor olmak gider kontrolü açısından rahatlık sağlayacaktır.
  • Yapılan harcamaları kontrollü hale getirmek kredi kartı sayısının tek’e düşürülmesiyle gerçekleşebileceği gibi bunun yanında düzgün bir bütçe oluşturmak ve gereksiz gider ve masraf kalemlerinden arındırmak ta önemli olacaktır.

Kredi kartı borçları ödemeler in zamanında yapılmaması, kontrolsüz harcama, gelir ile orantılı gitmeyen masraflar gibi kart yükünü arttıracak nedenlere bağlı olarak içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Bu gibi durumlarda borçların yeniden yapılandırılıp aylık taksitler haline dönüştürülmesi en uygun faiz imkanını sağlayan banka ile yapılan görüşmeler neticesinde gerçekleşecek finansal durum ve kayıtlarda daha büyük hasarların ortaya çıkmasının önüne geçilebilir.

Bir önceki yazımız olan Finansbank kredi kartı yıllık ücreti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ