Katılım Bankaları Hangileridir? Katılım Bankacılığı Ne Demektir?

Özellikle son yıllarda yükseliş gösteren katılım bankacılığı bazı kesimler tarafından işleyişleri net olarak bilinmediği için karışıklıklara neden olabilmektedir.Katılım bankası denilen bankacılık terimi faizsiz bankacılık işlemleri yapan bankalar için kullanılan bir terimdir. Katılım bankacılığın özellikle islami kesimde tercih edilmesinin nedeni faizden gelir elde etmemelidir.  Katılım bankalarının çalışma mantığı tasarruf sahiplerinden toplanılan fonların ticaret ve sanayi alanlarında değerlendirmesi  sonucunda elde edilen kar ve zararı tasarruf sahipleri ile paylaşmalarıdır.Katılım bankacılığı olarak adlandırılmasının nedeni ise banka ile çalışan müşterilerin kara ya da zarara ortak olmalarından ileri gelen bir tanımdır. Kısaca katılım bankalarının müşterilerine sundukları kazanç ve kendi kazançları  ticaret ve sanayi alanlarında yapılan alım satımlar sonucu oluşmaktadır.

Katılım bankacılığını normal faizle işlem yapan bankalardan ayıran en önemli farklardan biri kredi kullanımlarında ortaya çıkmaktadır. Katılım bankacılığı prensibinde banka müşterilerinin ihtiyaçları için nakit kredi kullandırma işlemi yapılmamaktadır. Katılım bankalarının müşterilerinin ihtiyaçları için sundukları ürün finansman olarak adlandırılmaktadır.

Banka müşterisi katılım bankasından finans desteği alabilmek için almak istediği mal ya da hizmete ait faturayı bankaya sunmak durumundadır. Banka alınmak istenilen mal ya da hizmeti değerlendirerek uygun bulması halinde malı ya da hizmeti  satan kişiye ödemesi yaparak müşterinin almak istediği ürün ya da hizmeti satın alır. Bu satın alma işlemi sonrasında kar payı eklemesi yaparak müşteriye yeniden satar. Böylelikle yapılan işlem faizli bir kredi kullandırma işleminden öte bir ticaret olarak kayıtlanır. Finansman desteği alan müşteri bankanın ürünü kendisine satmasının bedelini taksitlendirilmiş bir şekilde bankaya geri öder. Faizli bankacılık ürünlerinde olduğu gibi faizin değişkenlik göstermesi durumu söz konusu değildir. Kar payı satış sırasında belirlenir ve geri ödeme süresince bir değişime uğramaz. Bu sayede finansmanı alan banka müşterisi aldığı ürün ya da hizmet için ödeme sonunda net olarak ne kadarlık bir tutar ödeyeceğini işlemin başlangıcı sırasında net olarak bilmektedir.

Katılım bankacılığının faizsiz olması diğer bankacılık işlemlerinde bir eksiklik yaşanmasına neden olmamaktadır. Bütün faizsiz bankacılık işlemlerini müşterilerinin kullanımına sunan katılım bankaları özel cari hesaplar, teminat mektubu verme, akreditif açılması, çek karnesi verilmesi, çek ve senetlerin tahsile alınması, takas, ihracat akreditiflerinin ihbar ve teyit edilmesi, tüm kambiyo hizmetleri, seyahat çeki verilmesi, döviz alım satım işlemleri, yurtiçi yurtdışı havale ve transfer işlemleri, kredi kartları, çek, poliçe, bono, temettü belgesi, konşimento vs. keşide edilmesi, tanzim ve kabul edilmesi işlemlerinin  tamamını yapabilirler.

Türkiye’deki Katılım Bankaları

  1. Bank Asya
  2. Kuveyt Türk
  3. Albaraka Türk
  4. Türkiye Finans

Devlet bankaları hangileridir? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Swift Kodu Nedir Ne İşe Yarar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ