Katılım bankaları hangileridir?

Katılım bankaları son dönemde özellikle muhafazakar kesimden banka müşterilerinin tercih ettiği faiz yerine katılım payları ile işleyen , ve bankacılık ürünlerinde faizli ürünler yerine faizsiz ürünler sunan bir bankacılık türüdür.Katılım bankacılığında banka müşterileri açısından en bilinen ve en önemli fark özellikle kredi kullanım taleplerinde ortaya çıkmaktadır.Katılım bankacılığında kredi kullanımı söz konusu değildir.Bankalar müşterilerinin nakit ihtiyaçlarında alınacak ürün yada hizmeti satın alıp üzerine komisyon eklemesi yaparak yeniden satış gerçekleştirirler.Bu sayede banka müşteriler ödeyecekleri net tutarı kullanımın en başından bilirler.Faizli kredi kullandırımlarında oranlar değişebileceğinden faiz kullanılmadan doğrudan komisyon eklemesi ile yeniden ücretlendirme yapılmaktadır.Katılım bankalarının sunduğu bu ürüne finansman adı verilmektedir.

Türkiye’de özellikle son yıllarda katılım bankası tercih eden banka müşterilerinde artış görülmesine bağlı bir çok katılım bankası ülkemizde hizmet vermeye başlamıştır. Bu bankalar ülkemizin genç bankaları arasında olsalar dahi asıl hizmet verdikleri ülkelerde uzun süredir hizmet verip köklü bir geçmişe sahip durumdadırlar.

Devlet bankaları hangileridir?

Kuveyt Türk Bankası

1989 senesinden beri hizmet veren ancak bankacılık kanunlarına tabi hale gelmesi 1999 senesinde gerçekleşen bir katılım bankası olan Kuveyt Türk bankasının ana hissedarı  Kuveyt’in finans kurumu olan Kuwait Finance House firmasıdır.Tekstil , emlak , metal sektörlerinde ki yatırımlarını iştirak ve kar ortağı olan müşterileri için kazançlı yatırımlara dönüştüren Kuveyt Türk Visa ve MasterCard kredi kartları yanında POS, ATM, İnternet Bankacılığı, Çağrı Merkezi, Sesli Yanıt Sistemi ve SMS Bankacılığı hizmetleri alanlarında kesintisiz hizmet anlayışını benimsemiştir.

Albaraka Bankası

1984 senesinde Türkiye’de kurulan  Albaraka bankası Ortadoğunun güçlü sermaye sahiplerinden bir finans kurumu olan Albaraka Bankacılık Grubuna mensuptur.İslam kalkınma bankasının ve Türki ekonomisine uzun yıllardır hizmet veren yerli sanayi grubunun payı olan banka cari ve  katılım hesaplarında bulunan fonları sanayi finansmanlarında işleterek faizsiz kar sunmaktadır.Türkiye üzerinde 209 şube ile geniş bir hjzimet ağına sahiptir.

Bank Asya

1996 senesinde İstanbul şubesi ile hizmet hayatına başlayan Bank Asya 1999 senesinde bankalar kanununa tabi olarak hizmet veremeye devam etmiştir. 2006 senesinde 30 milyon TL sermeye ve genişleyen şube ağı  ile İstanbul menkul kıymetlere işlem görmeye başlayan banka 2007 senesinde Türkiye’de 118 şube sayısına yükselmiştir.Bankanın %54’ü halka açıktır.Diğer hisseler ise farklı oranlarda Sanayi firmaları arasında pay edilmiştir.

Türkiye Finans Bankası

Suudi Arabistan finans kurumu ​​The National Commercial Bank ve Ülker’in ortaklığında kurulan Türkiye Finans Bankası 2005 senesinde 108 şube ile hizmet vermeye başlamıştır. 250 milyon TL sermaye ile finans sektörüne giren banka 2015 senesinde sermayesini 2 milyar 600 milyon TL’ye yükseltti.Günümüzde 280 şube ile hizmete devam etmektedir.

Ziraat Katılım Bankası

Ziraat bankası bünyesinde kurulan mayıs 2015 senesinde faaliyet izni alan Ziraat Katılım Bankası sadece hissedar ve müşteriler için değil topluma ve tüm paydaşlara yönelik değer katıcı çalışmalar sürdürmektedir.Yeni kurulan bir banka olması dolayısıyla henüz mali verilerini açıklamayan banka katılım bankacılığı alanında ki tüm hizmetleri sunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası 5 Haneli Şifre Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ