KGF Kredisi Nedir

KGF kredisi nedir Kredi Garanti Fonu olarak bilinen KGF’nin ne anlama geldiği ve kuruluş amacının ne olduğu, birçok kişinin merak ettiği konular arasında. Kredi alma işlemlerinde, teminatsız olarak kredi alma imkânı sunan KGF hakkında detaylı bilgi vermekte fayda var.

KGF Nedir?

KGF, Bakanlar Kurulu Kararları ile 14 Temmuz 1993 tarihinde kuruluşunu tamamlayıp, ilk kefaletini 1994 Haziran ayında vererek aktif olarak faaliyetlerine başlamıştır. Kurumsal kefalet kuruluşu olarak, teminatların yetersizliği nedeniyle çeşitli destek imkanlarından ve kredi kullanımlarından yeterli miktarda faydalanamayan küçük ve orta ölçekli işletmelerin ve KOBİ dışında kalan işletmelerin, müteselsil kefil olarak krediye erişimleri sağlanabiliyor. KGF’nin ne olduğu, kısaca bu şekilde özetlenebilir.

KGF Bir Devlet Kuruluşu Mu?

Kredi Garanti Fonu (KGF) milli bir kuruluş olarak, Türk Ticaret Kanunlarına göre faaliyete başlayan bir anonim şirkettir. Kamu kuruluşu olan ya da kamu kuruluşu sayılan ortakları; TESK, TOBB, KOSGEB, Eximbank, Vakıf Katılım Bankası, Vakıfbank, Ziraat Katılım Bankası ve Ziraat Bankası olarak sayılabilir. Diğer ortakları ise, Serbest Meslek Menuspları ve Yöneticileri Vakfı, Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Odea Bank, Nurol Yatırım Bankası, Burgan Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Fibabanka, Denizbank ve Alternatifbank’ tır. Bu ortakların dışında daha birçok ulusal kurum ve kuruluşa ortak olan KGF, tamamen Türk standartlarına uygun olarak hizmete açılmıştır.

KGF Kefaletlerinden Kimler Yararlanabilir?

Kredi değerlilik kapsamına giren fakat mevcut teminatların yetersiz kalmaları nedeniyle destek imkânlarından faydalanamayan tüm KOBİ tanımına haiz işletmeler, KGF kefaletlerinden yararlanabiliyor. Ayrıca, esnaf ve sanatkârlar, tarımsal işletmeler, çiftçiler ve serbest meslek mensupları da KGF kefaletlerinden rahatlıkla faydalanabilirler.

KGF Kredi Verir Mi?

Bir kefalet kuruluşu olan KGF, temel olarak kredi tahsislerini kapsıyor. Özellikle işletmelerin, en kolay şekilde kredi ya da destek kullanımlarını sağlıyor. Tüketici krediler, çek karnesi kredisi ve bireysel krediler ile şirket kredi kartları hariç olmak üzere, işletmelerin ihtiyaç duydukları ve yatırım finansmanlarında kullanabilecekleri her türlü gayri ve nakdi kredilere yönelik kefaletler verilebilir.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımı Kredi Alabilir mi? başlıklı makalemizde Ev Hanımı Kredi Alabilir mi?, Ev hanımları ve kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ