KGS’den HGS’ye geçiş nasıl yapılır?

  • 24 Ekim 2015
  • 1.216 kez görüntülendi.

Kartlı geçiş sistemi hızlı geçiş sistemi öncesinde otoyol gişelerinde kullanılan ve araçların duraklama yaparak kartı sisteme okutması gerekiyordu.Bu akış nedeniyle otoyollarda bekleme , kuyruk , zaman zaman kazalar meydana geldiğinde 2013 senesi itibari ile kartlı geçiş sistemi yani KGS yerine hızlı geçiş sistemi yani HGS sistemi devreye alındı.Hızlı geçiş sisteminde kart otoyol gişelerinde yer alan radyo frekans alanları tarafından algılanarak duraklama yapılmadan gişelerden geçiş yapılabiliyor.Hızlı geçiş sistemlerinde gişelerde gerçekleşen ödeme kartın bağlı bulunduğu PTT hesabından alınıyor.bu hesabın sürekli güncel olması ise gişelerden kaçak geçiş yada geçiş ihlali oluşmasının önüne geçen bir yapı ile işliyor.

Kartlı geçiş sistemlerinde araçların kartı okutmadan önce bir bariyerle durduruluyor olması hızlı geçiş sisteminin devreye girmesi ile tarihe karıştı.Artık gişelerde herhangi bariyer bulunmadığından araçlar doğrudan geçiyor ve geçiş anında kart okunuyor.Ayrıca hızlı geçiş sistemi kartlı geçiş sistemine göre %20 indirimli olarak tahsil edildiği için gişelerden daha ekonomik geçilmesine olanak tanıyor.

Kartlı geçiş sistemini önceden kullanan ancak 2013 senesinden beri aktif araç kullanmayan yada aracı bulunmayan kişiler yeni bir araç aldıklarında artık ellerinde bulunan KGS kartları geçerli olmadığında hızlı geçiş sistemine devir işlemini gerçekleştirmeleri gerekecek. KGS sisteminden HGS sistemine geçmek için öncelik PTT’ye başvuruda bulunmak gerekiyor.Kartlı geçiş sisteminin kartında bulunan bakiye hızlı geçiş sistemine geçerken size verilen kart yada etikete aktarılabiliyor.Ancak kartlı geçiş sisteminin kartı için ödenen ücret geri verilmediğinde hızlı geçiş sisteminin kartına ayrıca ücret ödemeniz gerekiyor. Bakiye devrinden sonra 15 gün içinde kartlı geçiş sisteminin bakiyesi hızlı geçiş sistemi hesabınıza aktarılıyor ve kullanım gerçekleştirilebiliyor.

Kartlı geçiş sisteminden hızlı geçiş sistemine geçiş yapmak için araç sahiplerinin bizzat başvuruda bulunması gerekiyor.Çünkü hızlı geçiş sistemi kişiye özel olarak tanımlanan bir hesaba sahip olduğu için bu hesabın açılışını gerçekleştirmek üzere araç sahibinin başvurusu zorunludur.Eğer hızlı geçiş sistemi tanımlanacak araç şirkete ait bir araçsa şirket yetkilisinin yetkisini gösteren bir temsil kağıdı ve araç ruhsatı ile kartlı geçiş sisteminden hızlı geçiş sistemine geçebilmek mümkün olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan HGS'de 30 lira şartı var mı? başlıklı makalemizde hgs 30 tl ve hgs kac para yüklenir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ