Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

2012 senesinin Haziran ayında kabul edilmiş olan Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle birlikte ülkemizdeki tüm iş yerlerine önemli yükümlülükler geldi. Bu kanun yürürlüğe girdiği dönemden beri yaklaşık olarak 10 bin kişiye de istihdam sağlaması beklendi.  Bugün pek çok üniversite mezunu ve çalışan iş güvenliği uzmanlığı için başvuru yapıyor.

Hem iş yerine hem de çalışana pek çok yeni yükümlülük getiren İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında yeni uzmanlar işine başladı. Çıkarılan bu kanun, kamu ve özel sektöre ait olan bütün iş ve iş yerlerini, stajyerler ve çıraklar da dâhil olmak üzere bütün çalışanları faaliyet konularına bakmadan kapsam alanına aldı. Bu şekilde 1 milyon 436 bin işletmeyi ve 11 milyon çalışanı kapsamı alanına alan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda iş kolları üç sınıfa ayrıldı. Az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli.

İş Güvenliği Uzmanı Kime Denir?

  • İş Güvenliği Uzmanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görevlendirilen ve bu husus için belgelendirilen kişilerdir.
  • Mühendislere, teknik elemanlara ve mimarlara iş güvenliği uzmanı denmektedir.
  • Teknik eleman olarak bahsedilen grupta ise teknik öğretmenler, fen – edebiyat fakültelerinde fizik ve kimya bölümünden mezun olanlar, iş sağlığı ve güvenliği programından mezun olanlar İş Güvenliği Uzmanı statüsünde yer alıyor.
  • Eğitim kapsamı oldukça geniş olan bu statü de, mühendis, teknik elemanlar ve mimarlar uzmanlık belgesine sahip olabilmek için, bakanlık tarafından görevlendirilen kamu kurum ve kuruluşları; üniversite ve özel eğitim şirketlerinin düzenlediği eğitime mutlaka katılmalıdır.
  • Bu eğitimlerin saati 220 saatten az olmamaktadır. Bunun 18 saati teorik olmakta, 40 saati ise pratik eğitim olarak gerçekleşmektedir. Teorik eğitimin 90 saati ise uzaktan eğitim yöntemiyle gerçekleşmektedir.

İş Güvenliği Uzmanı Olabilecek Kişiler

  • İş Güvenliği uzmanı olabilecek kişiler şu şekilde sıralanabilir;
  • Mimarlık fakültesi mezunları, Fen Edebiyat Fakültesinin Fizik, Biyoloji ve Kimya bölümünden mezun olanlar
  • Teknik Öğretmenler ve İş Sağlığı ve Güvenliği Programı mezunları bu sertifikaya sahip olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Eve Gelen İcrada Alınan Eşyalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ