Kimlikle Kredi Veren Bankalar ( Kefilsiz kredi)

Bankalar artan rekabet koşullarının da etkisiyle müşterilerine artık kefil koşulunu aramadan sadece kimlik kartının ilgili şubeye ibrazıyla kredi notunun seyri ile doğru orantıda vade ve kredi kullandırmaktalar.

Kefilsiz kredi, bankacılık dilinde evraksız kredi demektir.Eskiden kredi kullanmak istediğinizde bankalar, gelir durumunuzu belgelemek için gerekli evrakları isterlerdi. Ancak bazı bankalar bu belgelerin ibrazını istemeden de yalnız kimlik bilgileriniz doğrultusunda  kredi başvurunuzu onaylayabiliyor. Bu durum daha çok bankalarla olan ilişkinizin ödemeler anlamında düzgün seyrine bağlıdır.Findeks borç sorgulamadan kredi notunuzu öğrenebilir ve daha sonra başvurunuzu yapabilirsiniz. Kredi notunuzun yüksekliği ,kredi başvurunuzun onayı ve  vade süresinin uzun olmasında etkili olacaktır. Bazen bankalar,findeks verileri çok istenilen seviyede olmasada bazı kriterler bir araya geldiğinde  müşterilerine evraksız kredi kullandırabiliyorlar. Örneğin;

  • Kendinize ait kayıtlı bir taşınmaza sahipseniz
  • Almış olduğunuz kredilerle ilgili geri ödemede sorun yaşamadıysanız
  • Kredi aldığınız kuruluşlara ait herhangi bir borç kaydınızın yoksa

kredi onayınızı etkileme yolunda olumlu bir hava yaratacaktır. Bankaların gelir belgesiz kredi vermesi müşteride yüksek miktar kredi talebi gibi bir aşamaya gelmemeli ve iyi bir ödeme planı ile mevcut gelir durumu üzerinden hareket edilmelidir. Bankalar arası uygulama farklılıkları olsa da istenilen belgeler genellikle kimlik aslı  ya da noter onaylı örneği olmaktadır. Bununla beraber iski,doğalgaz,telefon faturalarından son üç aya ait olan ile gelip başvurunuzu yapabilirsiniz. Kimlikle başvuru kabul eden bankalardan bahsetmek gerekirse ;Denizbank,finansbank,akbank,hsbc,garanti bankası,burgan banktır.Bunlardan denizbanka kredi başvurusu yapıldığında;15000 liraya kadar 36 aya varan vade seçenekli kimliksiz evraksız başvuru yapılabiliyor. Bunun için;kredim yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra tc kimlik numarasını yazıp 3280’e kısa mesaj yolladıktan sonra onaylandığında da kimliğiniz ile birlikte denizbank şubesinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Finansbank’ta yine aynı şekilde kısa mesajla kredi yazıp tc kimlik numaranızı aralarda boşluk bırakmadan girip 5030’a gönderiyorsunuz. Onayınız geldiğinde de kimliğinizle beraber gidip başvurunuzu yapabiliyorsunuz. Akbank’ta sms’le başvuru yapıldığında 20.000 liraya 48 ay vade seçeneğiniz bulunuyor. Bunun üzerinde ise de şubelerden başvuru yapılabiliyor.Finansbankta ise yine kredi yazıp boşluk vermeden tc. kimlik numarası yazılır ve gelen onayla birlikte kimliğinizle başvuruda bulunabilirsiniz. Onayın ardından bankalar kendi inisiyatiflerini kullanarak isterlerse gelir belgesi isteyebilirler. Fibabank,şekerbank,iş bankası,ing bank,halkbank,vakıfbank,yapı kredi,teb diğer kefilsiz yani evraksız kredi veren kuruluşlardan. Bankalar, esasında vadeli bir hesabı var, para transferleri hareketli, faturaları otomatik ödeme talimatıyla işleyen hesap sahibi olan müşterilerine kredi notu düşükte olsa ihtiyaç kredisi adı altındaki bu krediyi kullanma imkanı veriyor. Maaşlı müşterilerindense gelir belgesi istemiyor. Hitap edilen kesim bir hayli geniş bu kredi kullanımında. Örneğin öğrenci, ev hanimi ya da çalışmayan birinin gelir belgesi olamayacağından ihtiyaç duyulan miktar bu kredi seçeneği sayesinde kullanılabilir.Ama her zaman bir dezavantaj söz konusu olup bir kredi kartı kullanıcısına göre şansları daha düşük olacaktır.

Getirdiği pratiklik ve her kesimden kişiye hitap edecek olan kimlikle banka kredisi alma uygulaması cazibesini giderek arttırıp bankacılık sektörüne  de ivme kazandıracak gibi görünüyor.

 

 

Bir önceki yazımız olan Ertelemeli Kredi Nedir? başlıklı makalemizde ertelemeli kredi, kredi erteleme ve kredi ertelemek istiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ