Kırmızı Kalem Yiyen Kişi Kredi Alabilir Mi?

Bankalardan çeşitli ihtiyaçlar için temin edilen kredi ve kredi kartları vade süreleri ve ödeme de gecikme gibi sebeplerle banka müşterisinin yasal takibe girerek kara listeye alınmasına ve  kırmızı çizgi yemesine neden olurlar .

Bankalar ödemesi muaccel hale  gelen bir borca temerrüde düşüldüğünde gecikme faizi işletirler. Kredi ve kredi kartlarında banka, 90. günün sonundan itibaren ihtarname çekerek idari takibin başlatıldığı ve 7 gün sonra yasal takibin başlayacağını karşı tarafa bildirir. Bu sürede ödeme hala  yapılmazsa dosya avukata verilir ve yasal takip süreci başlar. İşin yasal takip aşamasına gelmesi kredi sicilinde olumsuzluğa ve kredi notunuzun düşerek kırmızı kalem yemenize sebep olacaktır. Kredi notu düşük sicili bozuk olan kişi yada kuruma hiçbir banka kredi vermek istemeyecektir. Banka kaynakları  için başvuru yapılmadan önce  bütçeniz üzerinde yer alan varlık kalemleriniz ve onları finanse edecek olan kredi ve kredi kartları üzerinde iyi bir plan yaparak yola çıkmalı gereksiz risklerden, plansız kaynak kullanmaktan uzak durmalısınız. Kırmızı kalem yiyen birine bankaların olumlu cevap vermesi oldukça zordur. Kişi yada kurum riskli gruptadır ve verilen kredinin geri ödemesi de aynı şekilde risk altındadır.

Her bankanın kredi politikası aynımıdır?

Bankalar aynı yasal düzlemde kurulmuş farklı yönetim ve politika anlayışında olan organizasyonlardır. Daha önce borç ödemesinde sorun yaşayan ve bu nedenle kırmızı kalem yiyen bir müşteri ,kendisine başvurduğunda farklı yönetimsel anlayışıyla kredi kullandırma yoluna gidebilir. Bu nedenle bu konuya her banka farklı yaklaşıp birbirinden ayrı reflekslerle yanıt vereceklerdir. Kendisine kredi başvurusunda bulunan kişiden belli teminatlar isteyecek kendisini garanti altına almaya çalışacaktır. Bankaların kredi başvurusunda bulunacak olan kişiden isteyeceği birkaç teminat vardır.

  • Kırmızı kalem yemenize sebep olan banka borcundan kurtulmalı
  • Kendi üzerinize kayıtlı taşınmaz bir malın ipotek edilmesi gerekliliği (Ev,arsa,dükkan vs..)
  • Kredi sicili temiz, ödemeleri düzenli olan ,tercih olarak kamuda çalışan biri kefil olarak gösterilmesi.

Bu şekilde yapılan başvurular her banka nezdinde olumlu geri dönüşler sağlamaz. Bunun için farklı bankalarda arayışları sürdürmelisiniz. Bankaların birbirleriyle kredi kayıt bürosu ile  ortak bir veri tabanı oluşturup bilgi paylaşımında bulunması gelecekte karşılaşması muhtemel sorunların bugünden görülerek temkinli hareket edilmesi bakımından önemlidir. Ödemede sorun çıkartıp yasal takibe girmiş biri kredi kullanımı yaptığı banka tarafından kırmızı kalem diye adlandırılan riskli müşteri grubunda yer alıp kredi kayıt bürosu tarafından da kredi notu düşürülerek bankalardan kredi alımı neredeyse imkansız hale getirilir.

Bankaların rekabet içinde oldukları günümüz şartlarında kredi politikaları da aynı oranda esneklik kazanmış ,belli garantiler alındığında tehlikeli grupta yer alan banka müşterilerine dahi bazı bankalar tarafından kredi kullanım imkanı tanınmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kara Listede Olanların Kredi Kullanması başlıklı makalemizde banka kara liste ve kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ